ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Міст на р.Тиса поєднає Закарпаття та Румунію

    05 мая 2024 воскресенье
    20 переглядів

    Наприкінці жовтня має відкритися міжнародний пункт пропуску між селищем Солотвино (Закарпаття) та містом Сігет (Румунія). Ним слугуватиме міст на ріці Тисі. Про це остаточно домовилися під час недавньої зустрічі в Бухаресті президенти Румунії та України, які зголосилися взяти участь у його урочистому відкритті. Якщо на Буковині функціонує 8 українсько-румунських прикордонних переходів, то у Закарпатті – тільки один, та й той призначений лише для вантажного транспорту. Тому ті, хто проживає на берегах Тиси – жителі Закарпаття і сусіднього румунського повіту Мараморош – аби потрапити одне до одного, долають сотні кілометрів, прямуючи через Чернівецьку область або Угорщину.



    Наприкінці Другої світової війни у цих місцях на Тисі, що нині є лінією державного кордону між Україною та Румунією, знищили всі 18 мостів. Від кількох залишилися бетонні уламки. Одні кажуть, що це зробили “червоні”, інші – що відступаючі противники. Відтоді повелося і дотепер існує традиція: якщо празник у родичів на румунському боці, то веселяться і в закарпатському селі. Й навпаки.



    Перший міст між Солотвиною і Сігетом через 60 років після війни Румунія відновила за виділений ЄС мільйон доларів, а закарпатські автошляховики на бюджетні півмільйона гривень проклали дорогу. За неї розрахувалися тільки недавно. Два роки усе тут стояло завмерлим. Подейкували, що на переході поставлено хрест, бо він за параметрами “тягнув” на міждержавний, радше спрощений режим, а такий стандартами ЄС, в якому скоро опиниться Румунія, заборонений. Міст справді вузький, розрахований на односторонній рух транспорту. Після втручання глав держав цими днями роботи відновилися і, на їхню думку, тут все ж має бути міжнародний пункт пропуску. Делегація Закарпатської області на чолі з головою ОДА В.Балогою, котра побувала в повіті Мараморош, переконалася, що румуни ведуть розбудову прикордонної інфраструктури, наші – поки що ні. Хоча Держмитком України виділив на облаштування 5 мільйонів гривень. Як повідомив мені начальник адміністрації автомобільних доріг у Закарпатській області Василь Маркович, розпочнуть роботи в липні. Зміцнять насип, аби вода з Тиси не розмила дорогу, яку після цього вкриють останнім шаром.



    На переговорах перших керівників прикордонних регіонів наголошувалося: між країнами-сусідами надійним мостом для співпраці є 135- тисячна румунська громада в Україні та 60-тисячна українська спільнота в Румунії. Мараморощина – центр румунського українства, а місто Сігет, котре видно з пагорбів закарпатського селища Солотвина, його серце, кажуть тамтешні жителі. Тут, у відновленому сім років тому єдиному на всю Румунію українському освітньому закладі-ліцеї імені Т. Шевченка, навчаються 300 учнів. Більшість дисциплін вивчається за підручниками румунською мовою. Підручники українською в Румунії не видаються, їх отримують лише з України.



    Закарпатська делегація подарувала книги для двох шкіл. У сігетському ліцеї за сприяння Івано-Франківської, Тернопільської, Львівської та Закарпатської областей створюється регіональна українська бібліотека.



    Наприкінці 1960-х років режим Чаушеску закрив всі (83 початкові, 30 семирічних і 3 одинадцятирічні) школи з українською мовою навчання, якими було охоплено 10 тисяч учнів. На сьогодні у кількох десятках шкіл українська мова вивчається тільки як предмет. У Румунії створенням повноцінних українських шкіл переймаються не державні, а громадські організації. Скажімо, держава виділяє гроші тільки одному українському національно-культурному товариству – Союзу українців Румунії, а той витрачає їх і на шкільництво, і на періодичні видання, і на фестивалі. Для порівняння. В Україні – у Чернівецькій, Закарпатській та Одеській областях – за бюджетні кошти функціонують понад 100 румунських шкіл, у яких всі предмети викладаються румунською мовою.



    "Високий Замок"

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору

    Комментарии

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Наша дипломатія явно на НУЛІ,всюди обзирається на російську.Вона незаінтерисована в тому,щоб українська мова в світі зазвучала одна з рівних іншим,маленька Словінія,Словакія,Угорщина-робить все для того,щоб їхні меншини в чужині розвивались,тільки Україна покинула своїх українців на призвлляще.В своїй країні дозволяє розвиватись іншим меншинам всім на чудо.Ніде в світі таких превелигій немають національні меншини як на Україні.Вчаться в своїх школах.-причому,що надзвичайно важливе - всі предмети вивчаються на своїй рідній мові !!!!!.А наші Українці за кордоном мають можливість тільки вивчати мову як іноземний предмет,але зато кричать на ввксь світ що вони мають національну Українську школу.Це брехня про яку повинен знати ввесь світ.Особливо Словакія,Угорщина і Чехія-обманюють,брешуть про нашу меншину.Такеж і в Румунії.А Україна діє за принципом Вони в нас Каменем а ми до них хлібом!!!!!.Чи не пора про це не говорити , а кричати на ввесь світ.!!!!
    Тепер про мости-немає мостів через потоки,немає й душевних мостів.Так будуймо все і всі райом ,а не як Лебідь,Щука й Рак.До радянської влади на Закарпатті з Румунією були переходи де тільки ся дало , та Сталінсько-Чаушеський режим все знищив,а теперішній режим нічого неробить для того ,щоб виправити хиби.
    ,