ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

На Закарпатті природним газом користуються всього 38 % населених пунктів

    26 апреля 2024 пятница
    50 переглядів

    Газифікація населених пунктів Закарпатської області розпочало ще в 60-ті роки. Сьогодні через територію Закарпатської області проходить п’ять потужних магістральних газопроводів. Для безперебійної подачі газу населенню області побудовано і діють 33 газопроводи-відводи з автоматичними газорозподільними станціями, протяжність магістральних газопроводів високого тиску в межах області становить 1241 км. І, з огляду на все це, блакитним паливом у області користуються трохи більше третини населення.

    Переважній більшості людей важко сьогодні уявити собі життя без такого важливого блага цивілізації, як газ. На жаль, на Закарпатті ще надзвичайно багато населених пунктів, люди в яких не знають такого дива, коли практично без будь-яких зусиль можна швиденько обігріти оселю чи приготувати сніданок. Тим більше неприємно чути, що найзахідніший регіон потерпає через відсутність блакитного палива у оселях, коли відомо, що через область проходить 5 потужних магістральних газопроводів.

    Для того, аби вирішити для Закарпатської області проблему газифікації, потрібні надзвичайно потужні фінансові вливання, і без допомоги держави та самого населення часто не обійтися. Та, на жаль, навіть за підтримки з столиці не все робиться так, як би потрібно, і це вкотре засвідчив аудит, проведений нещодавно працівниками контрольно-ревізійного управління в Закарпатській області. Якщо ж конкретніше, фахівці на виконання планів ГловКРУ дослідили питання ефективності використання бюджетних коштів, призначених на газифікацію населених пунктів Закарпатської області за 2002-2003 роки та 9 місяців 2004 року.

    Насамперед потрібно сказати, що спроби з боку обласного керівництва газифікувати область належним чином все-таки робляться, принаймні в Програмі економічного та соціального розвитку Закарпатської області на період 2002 року, 2003 року та 2004 року, це передбачено. Так, протягом згаданого періоду інвестиції у будівництво об’єктів газифікації населених пунктів області за рахунок всіх джерел фінансування зросли вдвічі (34,5 млн. грн.). Із загального обсягу фінансування за рахунок коштів місцевих бюджетів на будівництво газопровідних мереж спрямовано 22,1 млн. грн., або 64 % загального обсягу фінансування, кошти державного бюджету становлять 8 % (2,6 млн. грн.), інші джерела фінансування (в основному кошти населення) — 28 % (9,8 млн. грн.).

    Тим не менше, як повідомили "UA-Reporter.com" у прес-службі КРУ в Закарпатській області, аналіз засвідчив, що інвестування бюджетних коштів в об’єкти газифікації населених пунктів області не повною мірі забезпечило виконання ряду результативних показників, визначених Програмами за досліджуваний період. Саме це фактично й стало причиною проведення контролерами-ревізорами аудиторського дослідження.

    Як з’ясували аудитори КРУ, причин у такій ситуації кілька. Насамперед, безперечно, потрібно говорити про те, що бралося керівництво не за завершення довгобудів з високим рівнем готовності, а розпочинало, в свою чергу, свої, нові проекти, які довести до логічного кінця також не вдалося. У цифровому вигляді ця ситуація виглядає так: упродовж 2002-2003 років та 9 місяців 2004 року Програмами не було передбачено фінансування 63 об’єктів незавершеного будівництва, що призвело до збільшення кількості об’єктів незавершеного будівництва на 68 % (з 50 до 84). Водночас за досліджуваний період розпочато будівництво 177 нових об’єктів.

    З огляду на таку ситуацію логічним є ще один висновок, який аж ніяк не втішає: вкладення бюджетних коштів переважно у новобудови, та не зосередження їх на об’єкти незавершеного будівництва з високим рівнем готовності, що фінансувалися у попередні роки, призвело до розпорошення коштів.

    З іншого боку, керівництво не звернуло увагу на той факт, що фінансування бюджетних коштів на газифікацію окремих об’єктів у незначних обсягах, в основному, призводить до затягування термінів будівництва, сконцентрувавши їх на завершення об’єктів з високим рівнем готовності. Це дало б можливість зекономити в подальшому видатки бюджетних установ на оплату комунальних послуг. Так, працівники КРУ навіть розробили розрахунок можливої економії не газифікованих бюджетних установ, пов’язаних з опаленням природним газом, на прикладі Рахівського району та села Сойми Міжгірського району. Розрахунком підтверджено, що при умові введення в експлуатацію об’єктів газифікації даних населених пунктів, можливо в майбутньому зекономити видатки бюджетних установ на оплату комунальних послуг в рік. Так, по Рахівському району сума економії в рік могла б становити 117,2 тис. грн., або 10,1 % кошторисних призначень на опалення бюджетних установ (за 2004рік). Аналогічно, по с. Сойми Міжгірського району розрахункова сума економії — 16,59 тис. грн., що більше 50 відсотків кошторисних призначень на опалення бюджетних установ села.

    З огляду на все вищенаведене не варто забувати й той факт, що минулий рік в Закарпатській області визнано „Роком газифікації”. Так, якщо вважати, що в 2002 році, згідно з статистичними даними, введено в дію 31,2 км вартістю 3351,00 тис. грн., то за 9 місяців 2004 року — 253,1км на суму 10556,48 тис. грн., то рік пройшов під правильним гаслом. Однак якщо оцінювати реальні результати і звернути увагу на те, що в області лише збільшилася кількість довгобудів та більшості проблем у цій галузі так і не вирішено, то варто замислитися, чи справді Рік газифікації справді був таким роком? Особливо ж з огляду на те, що в регіоні навіть не було розроблено спеціалізованих програм, щось на зразок “Довгострокової програми будівництва газопровідних мереж в розрізі районів, з визначенням конкретних об’єктів будівництва, джерел фінансування та термінів введення їх в дію”, прийняти яку контролери-ревізори й запропонували обласному керівництву.

    Насамкінець слід сказати, що внаслідок проведених контрольних заходів за досліджуваний період органами ДКРС області виявлено порушень на загальну суму 4417,43 тис. грн. За результатами проведеного аудиторського дослідження Закарпатській обласній державній адміністрації та районним державним адміністраціям контролерами-ревізорами краю надані пропозиції щодо підвищення ефективності використання бюджетних коштів, спрямованих на будівництво об’єктів газифікації області.

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору