ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Олег Рябицький: "Боротьба з наркоманією — справа не тільки міліцейська..."

    14 мая 2024 вторник
    55 переглядів

    Думка про роботу в міліції виникла у нього під час армійської служби. Власне, проходив строкову він у тодішній Національній гвардії України, здоров'я не підвело, отож проблем із прийомом в органи внутрішніх справ не було. Починав у спецпідрозділі "Беркут", однак через кілька років кмітливого бійця перевели у відділення боротьби з незаконним обігом наркотиків (БНОН) Ужгородського міськвідділу УМВС. Невдовзі очолив цей підрозділ. Вочевидь, і на цій посаді показав себе непогано, якщо згодом його перевели в аналогічний відділ УМВС. Останнім часом виконує обов'язки керівника цієї служби. Закінчив юридичний факультет Закарпатського державного університету. Одружений. За 12 років міліцейської служби капітан Олег РЯБИЦЬКИЙ (а мова саме про нього) неодноразово заохочувався преміями, грамотами, почесними знаками...

    - Яка нагорода найбільш пам'ятна для вас? - вивідую в капітана.



    - Її я отримав кілька років тому, працюючи ще в ужгородській міліції. Тоді надійшла оперативна інформація про те, що в місті орудує "зальотна" група наркоманів, яка обкрадає квартири. Це були три вихідці з Миколаєва, які встигли "почистити" вісім квартир у нашому обласному центрі. Під час затримання в наркоманів-"гастролерів" було вилучено близько чотирьох кілограмів наркотичних засобів і бойову гранату. У міліцейській групі, яка "скрутила" небезпечних гостей, був і я. До речі, все вкрадене тоді повернуто потерпілим. За успішне проведення цієї операції й отримав знак "За відзнаку в службі" другого ступеня, яким особливо пишаюся. Тоді це був другий такий знак на всю ужгородську міську міліцію.



    - Які ще епізоди з міліцейської служби запам'яталися вам?



    - Один з таких випадків мав місце ще під час служби у "Беркуті". Група захоплення з трьох чоловік, серед яких був і я, "брала" озброєного чоловіка, який обгрунтовано підозрювався у скоєнні двох вбивств у Мукачеві. Операція була ризикованою, оскільки підозрюваний мав при собі 15-зарядний пістолет і дві обойми набоїв. Отож міг відстрілюватися. Однак ми спрацювали досить професійно: наш "об'єкт" навіть спротиву вчинити не встиг, як на його руках клацнули кайданки.



    Запам'яталось і чимало епізодів з роботи в ужгородській міській та обласній службах БНОН. Зокрема, недавній випадок знешкодження організованого злочинного угруповання в складі п'яти осіб, яке займалося збутом наркотичного засобу - опію ацетильованого у розважальних закладах Чопа. Або взяти факт знешкодження міжнародного каналу постачання пігулок екстазі (500 штук) у звеселяючі заклади Берегівського району...



    - Олеже Ігоровичу, на недавній нараді в Міністерстві внутрішніх справ України з участю Президента Віктора Ющенка йшлося і про посилення боротьби з наркоманією. Які пріоритети визначено у цій роботі?



    - Головне для нас тепер - боротьба з кваліфікованими злочинами. Пріоритетними залишаються такі напрямки нашої діяльності, як протидія організованим злочинним групам, які займаються виготовленням наркотиків, контрабандою і збутом цього "зілля", а також виявлення випадків схиляння до вживання наркотичних засобів, особливо молоді, викриття наркокубел і т.д.



    - Який віковий ценз найтиповіший для наркоманського середовища?



    - Найчастіше серед наркозалежних можна зустріти представників середнього віку. Але останнім часом намітилась тенденція до омолодження "контингенту". З іншого боку, збільшується кількість старих людей, які під виглядом любові до макових булочок вирощують мак, так би мовити, на "ринок". Розумію, пенсії невеликі, виживати якось треба. Але ж не за рахунок здоров'я інших! Нехай би ці горе-бізнесмени поставили себе на місце батьків, чиї діти вже сидять "на голці". Уявіть собі, шановні, що й ваші сини чи дочки, або ж онуки скористаються вашим маковинням... Не забуваймо, що супутниками наркоманії є тяжкі хвороби - ВІЛ-інфекція, гепатит, інші. Плюс до цього - зруйновані сім'ї, сплюндроване дитинство багатьох хлоп'ят і дівчаток... Правду кажуть: хто спробує сльози маку, той плакатиме все життя.



    - Ясна річ, до кожного наркомана міліціонера не приставиш. Отож кому ще, по-вашому, належало б боротися з таким злом, як наркоманія?



    - "Воювати" тут треба усім миром. Звісно, зовсім викорінити наркоманію не вдасться, але це не означає, що пора опускати руки. Досвід США та інших багатих країн, де на боротьбу з наркозлом витрачаються величезні кошти, свідчить, що покінчити з цим явищем нереально. Але боротися з ним можна і треба: проводити профілактичну роботу, запобігати втягуванню в тенета "білої смерті" нових жертв, руйнувати структури наркоіндустрії і наркобізнесу... Звісно, робити все це одній міліції не під силу. Отож, певен, мали б активніше долучатися батьки, педагоги, медики, різні державні і громадські структури.



    - Які ще міліцейські служби допомагають співробітникам ВБНОН? Адже вас небагато, а проблема серйозна...



    - Так, проблема комплексна, тому її не цураються й колеги з інших підрозділів закарпатської міліції - карного розшуку, УБОЗ, кримінальної міліції у справах неповнолітніх, дільничні інспектори і т.д



    - А чи приділяє увагу проблемі наркоманії обласна влада?



    - Так, ось і позавчора зацікавлена розмова на цю тему відбулася в кабінеті першого заступника голови обласної держадміністрації. Розглядалося питання розповсюдження наркотиків у навчальних і розважальних закладах, місцях проведення масових заходів. Маємо спільний скоординований план роботи з управлінням охорони здоров'я ОДА. Контактуємо й зі службою у справах неповнолітніх облдержадміністрації, управліннями освіти і науки, культури, у справах сім"ї та молоді, іншими.



    - Як працює ваша служба цього року? Які результати маєте, приміром, за перші сім місяців?



    - Цьогоріч виявлено 266 наркозлочинів, 68 з них - за збут наркотиків, 10 - за надання приміщення для виготовлення і вживання наркозасобів, 5 - за схиляння до вживання наркотиків, у т.ч. й одного неповнолітнього. З незаконного обігу, від заготувачів та збутників, вилучено 393 кг 100,5 грама наркотиків, у т.ч. макової соломки - понад 315 кілограмів, марихуани - близько 10,5 кілограма, лікарських психотропних засобів - 316 грамів, амфетаміну - 481 грам, ефіру - понад три кілограми.



    У місцях масового перебування громадян виявлено 19 фактів незаконного обігу наркотиків, порушено 19 кримінальних справ. Два подання скеровано в органи державної виконавчої влади щодо зупинення діяльності розважальних закладів згідно зі статтею 9 Закону України "Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів".



    - А які справи у навчальних закладах?



    - На жаль, не все благополучно у цьому "королівстві". Внаслідок комплексного відпрацювання навчально-виховних закладів області виявлено 13 фактів незаконного обігу наркотиків, за 11 випадками порушені кримінальні справи. Крім того, перевірено 1122 неповнолітніх, які перебувають на обліку в ОВС за місцем проживання. Під час операції "Генофонд" вилучено 202,7 грама марихуани, 55 грамів - безпосередньо на територіях навчальних закладів. Вирішується питання про порушення ряду кримінальних справ і за незаконний обіг наркотичних засобів на територіях, прилеглих до навчальних закладів.



    - Олеже Ігоровичу, що, по-вашому, слід робити для запобігання поширенню наркоманії, особливо в молодіжному середовищі?



    - Гадаю, в загальноосвітніх школах можна було б створити громадські наркологічні пости для здійснення профілактичної роботи з неповнолітніми, які схильні до немедичного вживання наркотичних засобів та психотропних речовин; необхідно формувати у неповнолітніх та молоді алгоритм несприйняття наркотичних речовин (шляхом випуску спеціальної літератури для батьків та потенційних наркоманів), а також проведення консультативно-методичної роботи з правового інформування молоді; активніше брати на облік осіб, які вживають наркотичні засоби та психотропні речовини без призначення лікаря, проводити з ними відповідну роз'яснювальну роботу; міліції, зокрема нашій службі БНОН, спільно з представниками державних і громадських структур проводити рейди в місцях дозвілля і масового відпочинку молоді з метою виявлення осіб, які приторговують "зіллям" чи вживають його... Власне, ми це робимо.

    Словом, треба діяти, і не тільки правоохоронним органам. Адже боротьба з наркоманією - справа не тільки міліцейська.



    - Що скажете тим, хто тільки придивляється до "голки" і "ширки"?



    - По-перше, порадив би якнайскоріше побороти цю згубну пристрасть, бо чим далі, тим важче це буде зробити. Не дозволяйте собі пірнути у вир наркоманії, бо випливти вдається далеко не всім. У багатьох наркозалежних життя завершуються каліцтвом, а то й передчасною смертю. Не кажу вже про тих, кому довелось через свою пристрасть сьорбнути тюремної юшки.



    Хотів би також звернутися до батьків: приділяйте більше уваги своїм дітям, і тоді ви своєчасно виявите їхню згубну пристрасть, заб'єте на сполох і, вдавшись до кваліфікованих фахівців, зможете врятувати сина чи доньку від сумного фіналу. Повторюю: наркоманії треба протистояти всім загалом. Міліція зі свого боку зробить все від неї залежне...



    - Спасибі за розмову.



    Розмовляв Ярослав ЯДЛОВСЬКИЙ, газета "Відомості міліції", №32(470) від 27 серпня 2005 року.


    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору