ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Визнання русинів окремою нацією — пробна кулька в дестабілізацію суспільно-політичної ситуації в країні

    06 мая 2024 понедельник
    31 переглядів

    Давно вже помічено: як тільки в країні виникає чергова соціально-політична криза, відразу ж набирають обертів сепаратистські настрої. Як уже повідомлялося, нещодавно Закарпатська обласна рада ухвалила рішення про надання 10 тисячам жителів цього гірського краю, які називають себе русинами і становлять лише 0,8 відсотка від усієї кількості населення області, статусу окремої нації. На думку багатьох науковців, які досліджують проблему русинства в Україні, корені цього явища сягають 1990 року, коли як альтернативу Народному Руху на Закарпатті було зареєстровано "Товариство підкарпатських русинів", члени якого в 1993 році проголосили навіть тимчасовий уряд Підкарпатської Русі.Нині в області існує з добрий десяток різних русинських організацій. До 1995 року цей рух був притлумлений, проте останім часом знову активізувався при підтримці політиків місцевого значення і закордонного впливу.

    Багато політиків вважають, що визнання Закарпатською облрадою русинів окремою нацією на практиці означає появу на карті України нових відцентрових політичних сил, своєрідною пробною кулькою, кинутою навмання, щоб подивитися, як на це реагуватиме громадськість Закарпаття і всієї України. Найголовніше в цій ситуації - як реагуватиме центральна влада та провідна українська громадськість.

    За поясненнями щодо рішення Закарпатської облради кореспондет УКРІНФОРМУ звернувся до одного з найвідоміших українських політиків, якого ще називають совістю української нації, Героя України, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, голови Українського фонду культури, академіка НАНУ Бориса Олійника.

    Ось що він сказав. Питання визнання частини закарпатців русинами - це проблема не одного року. Не варто реагувати на цю проблему надто гучно, оскільки це дає рекламу цим людям. Спекулятивно-політичних людей, які виконують делікатне доручення делікатних спецслужб інших держав, небагато. Скажімо, той же канадський професор Пол Магочі, якого вважають ідеологом русинського руху, є принаймні прихильником спецслужб трьох держав. Я не хотів би опускатися до його рівня, але все-таки остерігався б приймати його на теренах України. І не тому, що ми його боїмося, а тому, що ця людина вороже налаштована проти нашої держави і йому байдуже, хто такі русини чи українці, - він політичний розвідник, який виконує поставлене перед ним завдання.

    Стосовно самої проблеми. Я маю причетність до цього як практик. У нас свого часу загострювалась проблема з лемками. Десь приблизно 1975 року я був у Сполучених Штатах Америки, коли там ця проблема порушувалась. Потім через деякий час як голова Українського фонду культури допоміг у Палаці культури "Україна" організувати виступ лемків через призму особливостей їхньої культури. Вони привселюдно розповіли, чого хочуть. Справді, у них є особливості регіональні, етнічні, культурні. Своїм виступом вони показали, що лемки лишаються українцями. Нам треба всю цю нашу етномозаїку підтримувати - так, як це робиться в Європі. Добре було б, я думаю, зібрати поміркованих людей з тих, хто називає себе русинами, залишаючись при цьому українцями, і дати можливість їм виступити і розповісти, ким хто одурений політичними спекулянтами. Це, гадаю, зняло б усю гостроту проблеми. Стосовно того, що вчинила Закарпатська обласна рада, то це можна назвати одним реченням - їхнє рішення вийшло за межі конституційного поля.

    Пам'ятаю, перед бомбардуванням Югославії - я якраз тоді був у Белграді - мені повідомили, що в місто Нови Сад їдуть русини з Угорщини, які провели там з'їзд, щоб в Новому Саду конституюватись в окрему націю. Я запитав тоді у новосадівських властей, чи знають вони, чим їм це загрожує. Вони ж претендуватимуть на вашу територію - ось карта. Отож, казав, зупиняйте їх і дійте, як належить. Повідомив про це Міністерство закордонних справ Югославії. Їм дозволили тоді провести своє зібрання, але конституювання в окрему націю там не відбулося. Повідомив про це і наших державних керманичів - відтоді ні слуху ні духу.

    Гадаю, що керівництво держави і відповідні органи повинні відреагувати на рішення облради Закарпаття рішучими діями. Люди, які щиро хочуть себе бачити русинами, скажімо, як лемки, бойки, гуцули, - будь ласка, будьте ними, адже ми європейці і стоїмо за європейські цінності і стандарти.



    Віктор ЧУХЛІБ, УКРІНФОРМ

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору

    Комментарии

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Безграмотні і безкультурні гуцьки, от хто ці русини, ... русини принаймі малиб бути словянами, а от знайдіть серед тих русинських балаболів, хоч одну родину, де не тече угорська, румунська чи циганська кров!!!
    Якіж вони славяни ???

    Всю свою коротку історію русинства, це були шістки в чужих руках (і хто як хтів, так і вертів)!!!

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Айбо понаходят шпиціаліштів! :)) Айбо неваловшні! Єден ліпшый за другого. Так бы хотіли вбы нас не боло, шо онь ся небо чадіє. :))

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    "Пам'ятаю, перед бомбардуванням Югославії - я якраз тоді був у Белграді - мені повідомили, що в місто Нови Сад їдуть русини з Угорщини, які провели там з'їзд, щоб в Новому Саду конституюватись в окрему націю. Я запитав тоді у новосадівських властей, чи знають вони, чим їм це загрожує."
    Интересантно, сю дурость по правдї уповів українськый "академик", вадь дашто доплели новинарї? Руснакы у Новому Садї жиють уже булше ги 250 рокы, мавуть свуй русинськый кодификованый язык, школу, катедру в універзитетї (У Новому Садї, пане українськый академик). Боже, храни нас от такых академикув-експертув!

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Хтось колись сказав: "Каждый народ стремится быть не только сытым, но и вечным". Стремління любого народу, навіть самого невеличкого по численності, відмежуватися від других народів(або об'єднатися з ними у федерацію або конфедерацію) залежить лиш від двох речей:
    1. Від того, наскільки міцні гарантіїї збереження його самобутності і захисту від пригноблення,
    2. Від степені його свободи у своєму праві на самоуправління і самостійний розвиток. Якщо ці дві умови виконуються, то, незалежно від країни світу, всередині країни нема причин для явища, яке називають сепаратизмом.

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    У статті Віктора Чухліба я звернула увагу на два останні речення, які протирічать одне одному.
    Ось вони:
    1. «Людей, які щиро хочуть себе бачити русинами.. – будь ласка, будьте ними, адже ми європейці і стоїмо за європейські стандарти»
    2. «Гадаю, що керівництво держави і відповідні органи повинні відреагувати на рішення облради Закарпаття рішучими діями».
    Це нагадує відомий вираз «Казнить нельзя помиловать», у якому, в залежності від того, де поставлено крапку, повністю змінюється і смисл речення. Він може бути таким: «Казнить. Нельзя помиловать». Або таким: «Казнить нельзя. Помиловать». З одного боку – «будь ласка, будьте русинами», з другого боку – «відповідні органи повинні відреагувати на рішення облради Закарпаття рішучими діями»? Де тут логіка?
    Крім того, я думаю, що марно піднімати занадто велику «бурю у стакані води».Бо майже у всіх країнах світу є так звані малі, нечисленні народи. Які у гущі корінної нації складають навіть не 10 тисяч чоловік, як у випадку русинів, а набагато менше. Не буду тут згадувати Західну Європу, досить привести приклад Російської Федерації, де удегейців тільки 918 чол., алеутів 446 чол., вепсів 6.889 чол., ітельменів 2.939 чол., нівхів 2.452 чол., камчадалів 1.881 чол., ханти-мансі – усього 9.894 чол. Але вони всі визнані окремим народом. З усім, що з цього факту витікає.

    Так, проблеми у міжнаціональних відносинах існують майже у кожній країні світу. І нема універсальних порад, як запобігти етнічному конфлікту. Але, як правило, коли потреба у збереженні і розвитку культури, мови, традицій нечисленних народів враховані недостатньо, тоді і зростає їх інстинктивна потреба у самозбереженні. Інстинктивна потреба у самозбереженні керує любою нацією і тоді, коли вона хоче зберегти свою територіальну цілісність, і тоді, коли вона хоче приєднатися до якогось більшого союзу країн (наприклад, до Євросоюзу).
    Чому ж останнім часом ми частіше чуємо про вихід того або іншого маленького народу зі складу держави, у складі якої він перебував? (Росія і Чечня, Абхазія і Грузія, у Турції вимагають власну державу курди, і тп.)
    Політичний і моральний клімат у суспільстві любої країни визначається відношенням до любої іншої національної меншини, до любого іншого малочисленного народу. Істинно демократичне суспільство не нав’язує меншості думку більшості, а відноситься до національної меншини терпимо і з повагою. Це – важке завдання. А ось байдужість суспільства або упередженість, недостатня інформованість, невігластво – все це несе в собі реальну загрозу демократії.
    Тому так важливо, щоби нечисленні народи користувалися рівними правами і при цьому мали можливість самовиражатися без страху, відкрито. У цьому відношенні меншість цілком залежить від більшості, від того, наскільки більшість (переважаюча нація) усвідомлює, що вона несе відповідальність за збереження прав нечисленних народів, і являється гарантом цих прав. Всі спроби властей створити «єдину» націю силовим шляхом приводили, приводять і будуть приводити до ущемлення свобод. Такі спроби у колишній Югославії привели до того, що сьогодні прийнято називати «етнічними чистками».
    Народ – це живий організм, який на протязі своєї історії то зливається з іншим народом, то приймає у свій склад нові національні меншини, - повністю міграцію у світі зупинити неможливо. І є у історії кожної нації такий момент, коли вона виростає, і доростає до того рівня, коли виникає потреба звільнитися від опіки, встати на власні ноги, як це робить дитина, яка відводить руку дорослого і говорить: «Я – сама!» Тобто, зосередження на визнанні себе окремим народом, а потім – зосередження на створенні власної держави у любій країні, для любої національної меншини є гарантією свого самозбереження.

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    За право добитися повноцінного визнання сперечаються практично усі однорідні національні групи і національні меншини. Причому, вражає та безрозсудність, з якою одні народи намагаються добитися незалежності, а другі народи – не допустити цього!
    У сучасному світі існують закони. Які одні держави признали, а інші держави – не признали. Або признають, коли це їм вигідно, і не признають, коли це їм невигідно. У одному з цих законів написано: «У КОЖНОМУ ВИПАДКУ, КОЛИ НАСЕЛЕННЯ БУДЬ-ЯКОЇ ТЕРИТОРІЇ, БУДЬ ТО ОКРЕМЕ СЕЛО, РАЙОН АБО КІЛЬКА РАЙОНІВ, ДАЮТЬ ЗНАТИ ШЛЯХОМ ВІЛЬНОГО РЕФЕРЕНДУМУ, ЩО ВОНО НЕ БАЖАЄ БІЛЬШЕ ЗНАХОДИТИСЯ В ДЕРЖАВІ, ДО ЯКОЇ НАЛЕЖИТЬ У ДАНИЙ ЧАС, А ХОЧЕ АБО СТВОРИТИ НОВУ НЕЗАЛЕЖНУ ДЕРЖАВУ, ДЕРЖАВУ, АБО ПРИЄДНАТИСЯ ДО ЯКОЇ-НЕБУДЬ ІНШОЇ ДЕРЖАВИ, ЦЕ БАЖАННЯ ПОТРІБНО ПОВАЖАТИ І ЗАДОВОЛЬНИТИ». Це – єдиний можливий ефективний засіб уникнути революцій, громадянських війн і міжнародних війн. Любий народ має право виражати свою колективну волю, яка стосується його взаємовідносин з іншими народами і з людством у цілому. Засуджується тільки невизнання прав одної національної меншини іншою, невизнання прав одного народу іншим. Часто як доказ проти визнання малих народів приводять принцип непорушності кордонів після другої світової війни, бо це, ніби то, приведе до хаосу у світі. Як відомо, порушення цього принципу не привело до хаосу після розпаду СРСР і утворення цілого ряду незалежних держав, в тому числі і незалежної України. Не наступив хаос і після виходу Чечні зі складу Росії, виходу Абхазії зі складу Грузії, виходу Алжиру зі складу Франції. Не наступив хаос, не дивлячися на те, що після війни у світі було 50 країн, а зараз – більше 190.
    Правда, післявоєнні кордони були змінені вісля виходу країн Балтії,коли від Росії було відрізано Калінінград, і після переходу Крима, який після закінчення другої світової війни був у складі Росії, до складу Ураїни.
    Сам факт визнання незалежності держави, незалежності національної меншини, або визнання малого народу ще не дає ніяких гарантій багатства, стабільності і особливого процвітання. Адже у більшості незалежних країн, які виникли на уламках колишнього СРСР, населення отримало де – війну, де – злидні, де – диктаторський режим і відсутність елементарних прав і свобод, а де – і всі ці проблеми разом.
    Ось чому всі новостворені незалежні держави стали пригноблювати і свої національні менщини. Що ж, це тільки підтверджує необхідність поважати право кожного нечисленного народу на своє самовизначення.
    Не досить, однак, встановити мир у межаї одної країни. Набагато важливіше, щоб усі народи жили у світі у мирі між собою. Особливо, якщо врахувати, як багато зараз міжнаціональних шлюбів.
    Тому найбільш розумний шлях - давати кожному, навіть дуже нечисленному народу, право на самовизначення. І нехай у світі цей процес продовжується до тих пір, поки всі нечисленні народи і національні меншини, після того, як вони добилися свого визнання, - але тепер вже як рівний з рівним, - знову почнуть об'єднуватися, але тепер уже у єдиній всесвітній державі людства планети Земля. На основі принципу рівноправ'я кожного малого народу.

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Ничего себе совесть нации?:)) Что же это за нация с такой совестью - хорошо, что я знаю украинцев лучше и могу судить сам о совести. Любой может поехать в Воеводину прямо сейчас и посмотреть, насколько там нет русин и как нас там не признают:) Не смог удержаться и рассказал сербам - посмеялись:)