Надрам землі радної — турботу й охорону

Тут є і двадцять великих родовищ мінеральної води. Тож недарма в селі Поляна на Свалявщині зібрались учасники Республіканської семінар-наради з питань охорони надр при розробці гідромінеральних ресурсів на тему - "Стан та перспективи раціонального використання і охорони родовищ мінеральних та прісних вод."
Про потребу такого фахового форуму ми запитали в начальника Управління організації державного нагляду за охороною надр, геолого-маркшейдерськими роботами та переробкою корисних копалин Держнаглядохоронпраці України Миколи КАПЛАНЦЯ.
- Проблеми надрокористування в роки незалежності набрали пріоритетного значення, - сказав він. - Раніше всі підприємства були державними в єдиній суспільній системі. Зараз створилися різні приватні структури, дрібні підприємства, які теж хочуть використовувати надра, але не мають належного досвіду, практики бережливого використання надр. Пробіли в їхніх знаннях і треба нам заповнити. Бо поки що потенційні підприємці бачать, що із землі б'є вода, і тривіально бажають на ній заробити. Хоча паралельно мають знати і про всю глибину відповідальності за участь у такій справі. У цьому й полягає наша мета - поставити підприємця на правильні рейки, відсторонити від зловживань щодо законів, хижацького ставлення до природи. Потрібна й сучасна оцінка всіх запасів води, їх облік. Із розвитком випуску пластикової тари йде масовий розлив. Є й підробки, проте основне наше питання - правильне використання родовищ. Через те й зібрана ця семінар-нарада… Чому в Закарпатті? А де ж іще?! Закарпаття - здравниця України. Тут - величезні водні запаси й досвід експлуатації, виразником якого, як особистість, є начальник теруправління Держнаглядохоронпраці України в Закарпатській області Михайло Саварин. Своїми починаннями він відомий давно. Є в нього спеціалісти, розробки, а головне - невтолиме бажання дії, що складає 50 відсотків успіху… На семінар-нараді ми розглянули всі тенденції, вияснили, які питання наш комітет повинен розглядати і виходити з ними на урядові кола.
Вступне слово і відкриття семінар-наради було за першим заступником голови Державного Комітету України з питань охорони праці В.В.Радченком. Про стан дотримання суб'єктами підприємницької діяльності законодавства з питань раціонального використання та охорони родовищ мінеральних вод говорив начальник теруправління Держнаглядохоронпраці України в Закарпатській області М.В.Саварин.
Поняття про надра, порядок здійснення державного гірничого нагляду, порядок надання гірничих відводів - силові лінії виступу експерта ДП "Закарпатський експертно-технічний центр Держнаглядохоронпраці України" Ю. Ю.Леонтьєва. Теми основних положень Кодексу України про надра, порядок забудови площ залягання корисних копалин, контроль за розробкою і охороною родовищ лікувальних мінеральних вод охопив своєю увагою головний державний інспектор теруправління Держнаглядохоронпраці в Закарпатській області М. М.Маркович.
Основні відомості про лікувальні мінеральні води доніс до слухачів кандидат медичних наук, директор НПО "Реабілітація" І.С.Лемко. Він також розповів про розробку проекту виготовлення та експлуатації вимірювального комплексу для оцінки стану свердловин мінеральних вод при їх промисловій експлуатації, підготовленого разом із лабораторією НДІ фізики та хімії твердого тіла УжНУ. На розробці родовищ мінеральних вод, порядку розробки гірничих відводів зупинився представник гідрогеологічного підприємства "Укргеокаптажмінвод" Б.Т.Полонський… А на відповідальності за порушення нормативно-правових актів із охорони надр наголосив юрисконсульт теруправління Держнаглядохоронпраці України в Закарпатській області В. В.Симулик.
Слід зазначити, що семінар не був би таким по-європейському комфортним без власника готельного комплексу "Фортуна" в Поляні на 60 місць. Усі номери там - люкс. Опалення - газове. Супутникове телебачення. Володимир Семенович Кошун займається будівництвом уже тридцять років. Родом із Неліпина. Зараз проживає в Сваляві. Освіта вища. Інженер-механік. Його товариство "Квадрат" успішно проводить будівництво, починаючи від проектних робіт і завершуючи здачею під ключ. Підприємство налічує 60 чоловік. Середня зарплатня - 450 гривень. Прес-центр теруправління Держнаглядохоронпраці України в Закарпатській області