Освіта в кредит - інвестиція в майбутнє

Доступна і якісна освіта - основна умова підготовки професійних спеціалістів різних галузей знань. Це шлях до побудови міцної і процвітаючої держави, формування суспільства 21 століття. Але якщо якість не викликає ніяких сумнівів, то про доступність говорити поки що зарано: ціна її відповідна тим благам, які вона може дати, а тому в наш час можливість здобути знання має не кожен і, що найболючіше, через брак коштів. Така ситуація не може вважатися нормальною, оскільки освіта перетворюється в звичайну послугу, а не є засобом передачі знань від покоління до покоління. Таким чином з року в рік ми втрачаємо інтелектуальний потенціал, втрачаємо майбутню еліту.
Всеукраїнська "Коаліція неурядових організацій "27", яку в Закарпатській області представляє Народно-демократична ліга молоді, не хоче і не буде стояти осторонь цієї проблеми. Ми солідарні з тими, хто бажає отримати вищу освіту, але не має фінансової можливості. Серед них є багато наших друзів і знайомих - ми не залишимо їх наодинці зі своїми проблемами. Ми бачимо вихід з цієї ситуації - прискорений розвиток кредитних відносин в сфері освіти. Отож і слоган наш відповідний - "Ми йдемо!"
Освіта в кредит - найбільш прийнятна форма доступу до якісної освіти поряд з державним замовленням і самостійною оплатою. Вона повинна охоплювати максимально можливу кількість людей, які набрали прохідний бал, виявили середній рівень знань, однак не потрапили на державне замовлення і не мають можливості сплачувати плату за навчання. Кредитування та фінансування кредитів на здобуття вищої освіти має бути одним з пріоритетів національної освітньої політики. Сьогодні кредитування вищої освіти регулюється цілою низкою нормативно-правових актів (пункт 3 статті 3 ЗУ "Про вищу освіту" та Постановою КМУ "Про порядок надання молодим громадянам пільгових довгострокових кредитів..."), які, однак, не дають чіткої відповіді на деякі важливі питання:
- з якого моменту особа, що бажає навчатися за рахунок кредиту, повинна подати заяву про зарахування до ВНЗу на цій підставі? Адже людина може здати вступні випробування відмінно і отримає можливість навчатися за рахунок держави;
- яким чином інформація про кількість осіб, яким може бути надано кредит для здобуття вищої освіти у даному ВНЗі, доводиться до відома абітурієнтів і чи обов'язково доводиться?
- як загальна сума кредиту буде розподілятися між факультетами і окремими студентами, які категорії мають пільги і переваги?
З метою заповнення цих прогалин та оптимізації інституту кредитування до парламенту поданий відповідний законопроект. Основними новелами цього акту є:
- утворення Державного фонду кредитування здобуття вищої освіти;
- передбачати щорічно у Державному бюджеті України фінансування Фонду на рівні не менше 10% від розміру фінансування вищої освіти та не менше 5% коштів, отриманих від приватизації;
- надавати безвідсоткові кредити;
- визначити суму кредиту на рік на рівні 5000 гривень.
Враховуючи все вище сказане, Закарпатська обласна організація Народно-демократичної ліги молоді, як учасник "Коаліції НУО "27", керуючись Конституцією і законами України, виступаючи на захист інтересів свідомої молоді української держави, прагнучи домогтися розширення доступу до вищої освіти, декларує свої наміри відстоювати наступне:
- Кожна людина має право на освіту, закріплене в Основному Законі держави - Конституції.
- Освіта має бути доступною. Доступність освіти досягається всіма законними методами і засобами. Ніхто не може бути обмежений в цьому праві інакше, як на підставі і в порядку, передбаченому законом.
- Держава, її органи та органи місцевого самоврядування повинні в повній мірі виконувати свої обов'язки перед молоддю - своїм майбутнім, в тому числі і в сфері освіти. Ми зобов'язуємося всіляко сприяти їм в цьому. Ми залишаємо за собою право вимагати належне виконання ними своїх функцій всіма не забороненими законом способами.
- Застосування кредитування має бути прозорим, загальним і об'єктивним, схема надання, використання і повернення кредиту - максимально простою.
- Прозорість кредитування означає доступність інформації про кількість використаних коштів та їх спрямованість.
- Загальність означає, що право на отримання кредиту має будь-яка молода людина, яка позитивно склала вступні іспити, однак не здобула права на безкоштовну освіту. Єдиним обмеженням загальності може бути розмір коштів, передбачених на кредитування.
- Обѕ'єктивність означає, що всі особи, які володіють відповідним правом, мають рівні можливості на його реалізацію. Обмеження цього принципу можливе, якщо в законі передбачено пільги для окремих категорій громадян.
- Засади, порядок та гарантії здобуття вищої освіти через отримання відповідних кредитів мають бути чітко законодавчо врегульовані.
Ми йдемо!!!