Сприятливе середовище для малого і середнього бізнесу у регіоні є

Цілком закономірно, що протягом останніх років малий і середній бізнес привертає до себе прискіпливу увагу всього - і це не буде перебільшенням - українського загалу. Недарма ж розвій підприємництва в нашій області визнано однією з найпріоритетніших галузей розвитку економіки. Тому робота місцевих органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування зорієнтована на створення сприятливого середовища для цього сектору економіки, на пошук нових підходів у вирішенні назрілих проблем його подальшого розвитку.
Іштван Цап зазначив, що аналіз економічних показників діяльності суб'єктів малого підприємництва свідчить, що в області за 2002 рік відбулися певні зміни. Питома вага малих підприємств у загальній кількості серед тих, що діють, становить 85,1 відсотка проти 83,3 відсотка у 2001 році. Кількість малих підприємств у розрахунку на десять тисяч населення в області склала 52 одиниці проти 51 у 2001 році. Загальна кількість суб'єктів підприємницької діяльності становить 38638 (юридичних осіб - 6507, фізичних - 27929). Обсяг виробленої продукції, наданих послуг малими підприємствами становить 420,9 млн.гривень проти 389,2 млн. гривень і до попереднього року зріс на 8,1 відсотка. Середньомісячна заробітна плата одного працівника, зайнятого на підприємствах малого бізнесу, у 2002 році становила 197,78 гривні, що на 29,7% більше попереднього року. Також треба зазначити, що зросли надходження від юридичних та фізичних осіб на 15,4 процента і становлять 146,4 млн. грн. проти 126,8 млн.грн. у 2001 році. Питома вага надходжень до зведеного бюджету у 2002 році склала 35,8% проти 33,5% у 2001 році.
Задіяні всі важелі впливу для "розкручування" позитивних процесів. Управлінням із питань розвитку підприємництва завершена робота, яка проводилася з представництвом Держпідприємництва України в Закарпатській області зі створення загальнообласного друкованого органу підприємців "Власна справа", який функціонує на базі Закарпатського Регіонального відділення Фонду підтримки підприємництва.
- А як щодо законодавчого захисту наших підприємців? - запитали ми в Іштвана Юліусовича.
- Непогано. Адже ми розробили типове положення про апеляційні ради при контролюючих та правоохоронних органах. Вони оперативно розглядають конфліктні ситуації, у які потрапляють суб'єкти підприємницької діяльності. Пильно нами відслідковується дотримання вимог законодавства. Створення таких рад попередньо погоджене з більшістю керівників контролюючих структур. А для нормалізації стосунків між контролюючими органами і налагодження з ними партнерських відносин нашим управлінням із питань розвитку підприємництва розроблене Положення про громадську раду (дорадчий орган при управлінні з питань захисту прав споживачів) та створена робоча група, до складу якої ввійшли керівники громадських об'єднань підприємців. Аналогічна громадська рада створена і при Державній податковій адміністрації в Закарпатській області.
…Широкі горизонти відкриваються нині перед крайовими підприємцями, бо велика увага надається розширенню ринкової інфраструктури підтримки підприємництва, зокрема громадських приймалень для підприємців та агентств регіонального розвитку, які виступатимуть як центри навчання, консультування, розробки інвестиційних проектів та центрів розвитку територій. На сьогодні в області вже діє 12 громадських приймалень для підприємців, 4 бізнес-центри, 12 агентств регіонального розвитку, бізнес-інкубатор, 4 фонди підтримки підприємництва, 28 кредитних спілок.
- А чи пробуєте "втекти" від традиційної національної бюрократії?
- Звичайно, - сміється Іштван Юліусович. - З метою спрощення механізму реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності нашим управлінням з питань розвитку підприємництва запроваджується на території області система комплексної реєстрації за принципом "одне вікно". Питання комплексної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб введене в Міжгірському, Тячівському, Хустському районах та місті Хуст. Проводиться робота з відкриття реєстраційних офісів для фізичних осіб у всіх районах нашого краю. В Ужгороді розпочала свою роботу "Реєстраційна палата", що здійснює реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності - юридичних та фізичних осіб. З метою вирішення питання щодо спрощення механізму отримання суб'єктами підприємницької діяльності своєчасних ліцензій на право торгівлі алкогольними та тютюновими виробами за місцем здійснення діяльності управлінням з питань розвитку підприємництва розроблений проект Тимчасого положення про порядок підготовки та видачі ліцензій на виробництво спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв, оптову і роздрібну торгівлю алкогольними напоями, виробництво тютюнових виробів, оптову та роздрібну торгівлю тютюновими виробами. Даний проект Типового положення винесений на громадське обговорення суб'єктів підприємницької діяльності, їх спілок, асоціацій, об'єднань.
Загалом основними напрямками подальшої роботи управління залишається створення сприятливого підприємницького середовища, усунення правових, економічних та адміністративнизх перешкод щодо його розвитку. Василь Танасійчук