ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Вічная пам'ять героям Карпатської України!

    30 April 2025 Wednesday
    Гость's picture

    А першим і останнім президентом - видатний педагог, науковець, державний і громадсько-політичний діяч о.Августин Волошин, 130-річчя від дня народження якого також випадає на ці дні. Карпатська Україна проіснувала чотири доби, встигнувши ухвалити Конституційний закон і ним закріпити статус державної україн-ської мови, синьо-жовтий прапор, тризуб і гімн "Ще не вмерла Україна". Усі учасники зборів, на яких проголосили незалежність Карпатської України, одразу ж записалися до війська і чотири доби поспіль утримували натиск озброєної до зубів угорсько-хортівської армії. У березні 1939 року половина захисників полягла у найзапеклішому бою під Хустом на полі, яке відтоді називають Красним. Вони віддали життя на вівтар боротьби, щоб вічно квітнуло й плодоносило величне дерево української незалежності.

    За радянських часів Карпатська Україна була білою плямою, а Августин Волошин, який загинув у застінках НКВС, носив тавро "українського буржуазного націоналіста". У 2003 році Указом Президента України Августину Волошину посмерт-но присвоєно звання Героя України.

    З нагоди цих двох знаменно-трагічних дат в Ужгороді відбулося урочисте зібрання громадськості гірського краю, на якому голова Закарпатської обл-держадмі-ністрації Іван Різак зачитав телеграму-вітання закарпатцям від Президента України Леоніда Кучми. У Закарпатському облмуз-драмтеатрі відбувся великий святковий концерт, у якому взяли провідні мистецькі колективи гірського краю, а також лауреат Національної премії Тараса Шевченка, народний артист України Тарас Петриненко та заслужена артистка України Тетяна Горобець. До цієї дати в регіоні відбулися також міжнародна конференція за участі більш ніж 70 учених із різних країн світу та засідання "круглого столу" провідних дос-лідників історії Карпатської України, вийшли науково-популярні книги "Августин Волошин і Карпатська Україна" доктора історичних наук, професора Миколи Вегеша та "Хроніка Карпатської України" професора Сергія Федаки.

    У рамках цих подій минулої п'ятниці в Ужгороді, як уже повідомляв "Р-р", урочисто відкрито бронзовий пам'ятник Августину Волошину скульп-тора Михайла Михайлюка.

    На Красному полі поблизу тодішньої столиці Карпатської України м.Хуст вшановано пам'ять карпатських січових стрільців, котрі загинули в нерівному бою з угорськими окупантами.

    У понеділок в Ужгороді було покладено вінки та квіти на братські могили січових стрільців - захисників Карпатської України, які у 1939 році біля с.Дравці Ужгородського району, яке нині територіально входить у межі м.Ужгород, одними із перших прийняли у 1939 році удар окупаційних військ хортистської Угорщини. Ці братські поховання знаходяться у мікрорайоні "Шахта" та в районі проспекту Свободи. Тут і були відслужені молебні, у яких взяли участь учасники визвольних змагань Карпатської України, що проживають в обласному центрі Закарпаття, в Ужгородському та Мукачівському районах. Один із них, Михайло Михайлович Ваш, родом із с.Великі Лучки Мукачівського району, розповів, що в брат-ській могилі на цвинтарі в райо-ні проспекту Свободи, окрім січових стрільців, полеглих у 1939 році, захоронений, зокрема, і його найкращий товариш юнацьких років, колишній учень Мукачівської торговельної академії Михайло Габовда. У 1946 році він разом з групою підпільників ОУН був засуджений сумновідомою "трійкою" сталінських часів до смертної кари. Разом з іншими 14-ма засудженими НКВС запропонувало йому написати листа про помилування на ім'я тодішнього голови Верховної Ради СРСР. Михайло Габовда один із 15-ти відмовився, мотивувавши своє рішення тим, що він нікого не вбивав, проти Радянського Союзу зі зброєю в руках не виступав. Через три дні Михайла Габовду вивели у двір Ужгородської тюрми і розстріляли: тільки через багато років його друзям і товаришам вдалося дізнатися, де він був таємно похований. "Вічная йому пам'ять! Слава героям Карпатської України!", завершив свою розповідь Михайло Ваш.

    …...Свідки зародження й проголошення держави Карпатська Україна просили передати Ужгородському міському голові Віктору Погорєлову, а в його особі - владі у Києві та області, - щиру вдячність за те, що, нарешті, після десятиліть замовчування та ігнорування в Україні повернулись обличчям до такої події історичного значення для українського народу, як проголошення у 1939 році самостійної української держави під назвою Карпатська Україна.

    ***

    У вівторок у меморіальному музеї Августина Волошина в Ужгородському замку відбувся вечір, присвячений 130-річчю з дня народження Августина Волошина, а в середу в Ужгороді відбувся урочистий прийом, який дало керівництво області з нагоди 65-річчя Карпатської України та 130-річчя з дня народження її Президента Августина Волошина. Сергій Романенко