Ластівчині гнізда" Криму та... Ужгорода

Тож виконати соціальне замовлення на нормалізацію літнього відпочинку там узяв на себе підприємець Віктор Вакула. Організацію простору й розміщення всіх об'єктів зони відпочинку розробили і погодили архітектори Владислав Ганзел і Василь Гецко.
"Чому би не надати колоритного образу ще одному куточку обласного центру, а заодно й мати від нього певний зиск для бюджету? Це очевидно!" - подумали вони.
Втім, запроектували, йдучи назустріч побажанням пана Вакули, за аналогами курортної Іспанії, а збудувалось опісля… як на Радванці - тяп-ляп. На жаль, першим зведеним об'єктом зони відпочинку стало кафе з басейном, розміщене над озером, де, згідно генплану, мав бути прокат човнів.
У цивілізованих країнах та й наших обласних центрах, якщо й виникають якісь проектувальні зміни - то вони спершу погоджуються з авторами проекту. А ті, коли це професійно виправдано, вносять зміни в проект.
В.Вакула спочатку збудував, а потім уже почав просити В.Ганзела погодити його "революційні" кроки. На що той відповів категоричною відмовою. Тож самобуд-кафе з досить примітивною архітектурою "від пана Вакули" перетвориться в майбутньому в ще одну літню забігайлівку з шашликами та пивом на приватизованій земельній ділянці. Таким чином, використавши козир розміщення над озером, можна перемогти конкурентів-шашличників із Об'їзної дороги, але ніяк не вирішити об'ємно проблеми літнього відпочинку на Радванському кар'єрі. Це "ластівчине гніздо" не принесе нічого оригінального в "інтер'єр" Ужгорода. І, звичайно ж, і на тисячну частку не дорівняється до цієї архітектурної перлини в Криму.
…А тим часом закарпатці шукають відпочинку деінде. Тільки не в рідному краї. Навіть Черкащина зі своїми пам'ятками садово-паркового мистецтва нас випереджає. Потенціал Радванського кар'єру з його водним плесом і цікавим каньйоном має нічим не гірші, а десь і ліпші, умови для створення в майбутньому водно-ландшафтного парку. Тож не треба псувати майбутній малюнок його певною зневагою до архітекторів, котрі думали про оживлення цієї колоритної місцини для відпочинку через появу гідропарку й культурно-спортивного комплексу. Адже поблизу маємо, на відстані близько 800 метрів, Горянську ротонду, старовинне городище й інші об'єкти, що дозволяють збільшувати кількість туристів.
У туристичному бізнесі не буває дрібниць. У цьому ми переконались, ознайомлюючись із сервісом у сусідніх країнах чи й у тому ж Криму. Скоро на території стадіону "Авангард" збудують європейські басейни. Основна маса люду піде туди. Тож привабити в наступні роки Радванський кар'єр зможе лише вишуканими ландшафтними образами, які би не втрачали чарів цілий рік. Тільки творіння людських рук, що гармонійно вливаються у витвори природи, можуть по-справжньому захопити. І за такого синтезу не знущанням звучатиме заклик: "Відпочивайте вдома!.."
…ДО СЛОВА, порівняємо перші натяки на цивілізований відпочинок в Ужгороді з батьківщиною "Ластівчиного гнізда" - Кримом.
Звідти повернувся ужгородець Шандор Ковальчук. Він розповів:
- Курортників побільшало. Виною - конфлікти на Близькому Сході. Відпочиваючі в Анталії та інших курортах Малої Азії приїхали в більш безпечний Крим. Чимало є і "нових росіян-українців". Хоча в елітних оздоровницях перебути одну добу коштує часто понад сотню доларів чи євро. Доба в готелі "Ореанда" в Ялті взагалі "зашкалила" за 200 умовних одиниць. Найцікавіше, що місця в ній розписані до кінця сезону. В кримських містах - новітні аквапарки. Найбільший із них відкритий нещодавно в Судаку. Невдовзі відкриється подібний у Євпаторії. На початку червня в Алушті з'явився світломузичний фонтан.
ДО РЕЧІ…
Кліматотерапія, що широко застосовується в Криму, має такі різновиди:
1.ГЕЛІОТЕРАПІЯ. Допомагає з користю застосовувати сонячні ванни. Ультрафіолетове випромінювання збільшує загальну кількість білка в крові, підвищує активність ферментів. Під його впливом утворюються вітаміни та ферменти. Допомагає при атеросклерозі, ревматичних пороках серцях, неврастенії. Головне - надто не захоплюватися.
2.АЕРОТЕРАПІЯ. Вчить із максимальною користю використовувати цілюще повітря Криму. Тут, як у геліотерапії, обмежень немає.
3.ТАЛАСОТЕРАПІЯ. Перебування в морі й біля моря. Купання, нічний сон на березі тренують усі органи, підвищують життєвий тонус, особливо благотворно діють на хворих із захворюваннями легень, серцево-судинної та нервової систем.
4.БАЛЬНЕОТЕРАПІЯ. Використання грязей, ропи та мінеральних вод Криму для лікування.
5.АРОМАТОТЕРАПІЯ. Через використання ефірних масел досягається поліпшення ритму дихання і пульсу, стабілізація кров'яного та внутрічерепного тиску. Позитивна для зору, психоемоційного стану, сексуальної активності.
6.ПСАМОТЕРАПІЯ. Або ж теплі піщані ванни. Корисні при захворюваннях суглобів, м'язів, нирок, хворобах периферійної нервової системи, гінекологічній патології.
І ОСТАННЄ ЗАПИТАННЯ: "Коли в курортології з'явиться термін "Радванська терапія"?
В позитивному сенсі цих слів! Гаврило Васильчук, архітектор