ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

І «ТАМ» також крадуть…

  26 февраля 2018 понедельник
  Аватар пользователя Olena0911

  «Люди однієї професії зрідка збираються разом навіть для розваги, але їх зустрічі закінчуються змовою проти суспільства або планом збільшити розцінки» - цей вислів батька сучасної економічної теорії Адама Сміта нагадав учасникам спікер воркшопу «Змова в публічних закупівлях: як ідентифікувати та що робити?» , представник Антимонопольного відділу департаменту юстиції США Рассел Пітман. Підтримала свого колегу й Олександра Шепард, також представник департаменту. Вона із особливого досвіду роботи навела переконливі приклади - зі змовами в закупівлях треба боротися нещадно та професійно.
  Цей захід відбувся у Києві. Організатором став Центр вдосконалення закупівель Київської школи економіки, створений в рамках проекту USAID “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах”. Антимонопольний комітет України на зустрічі представляв Владислав Удовиченко. Представники майданчику PUBLIC BID також відвідали зустріч.
  Як виявилося, порушення у закупівлях – явище в США дуже розповсюджене. На боротьбі із законністю у цій сфері тут стоять понад 1 000 фахівців: юристи, економісти та представники інших професій. Беруть участь у розслідуваннях спеціальні підрозділи ФБР. Засоби – як у найкращих детективах: застосовуються всі методи cлідчо - оперативної діяльності. І що найважливіше – за змову передбачено кримінальну відповідальність. Тобто, за економічні злочини в сфері закупівель тут саджають за грати.
  За якими ознаками, поведінкою учасників торгів може ховатися змова, спікери воркшопу доводили на конкретних прикладах. Олександра Шепард згадала справу 96-98 років. Тоді дві компанії протягом двох років брали участь в торгах та почергово вигравали один у одного із підозріло невеличкою різницею у ціні. А коли з’явився третій учасник, вони разом знизили ціни на 50%. Слідчим департаменту така ситуація здалася підозрілою. У ході розслідування виявилося, що друга компанія була дочірнім підприємством першої, а їх власники взагалі найближчі родичі - батько та син.
  Ротація та утискання заявок, додаткове пропонування ціни (коли погоджуються, хто виграє) – це основні ознаки нечесних ігор. Інформацію слідчі отримують від колишніх працівників та клієнтів компаній, конкурентів.
  Відповідаючи на запитання учасників зустрічі, представник АМКУ Владислав Удовиченко озвучив конкретні ознаки поведінки учасників торгів, які мають насторожити контролюючи органи та громадськість. Серед них:
  • Протягом аукціону, із раунду в раунд один й той же учасник подає найнижчу ціну.
  • Переможці розміщуються за територіальною ознакою.
  • Один або декілька учасників несподівано відкликають свої пропозиції.
  • Деякі учасники утримуються від зниження ціни.
  • Спільні помилки в пропозиціях, посиланнях, назвах організацій.
  • Місцеві постачальники пропонують вищу ціну за розцінки, за якими реалізують товари у інших регіонах, тощо.
  Водночас, всі спікери зазначили, що реформа публічних закупівель в Україні просувається вдало, незважаючи на всі труднощі. Наразі повним ходом йде робота над Законом «Про конкуренцію». Саме над ним, у якості радників, працюють американські фахівці. Тож, чергові зміни у вітчизняному законодавстві мають значно спростити життя чесних учасників закупівель і надати більш впливові важелі боротьби із зловживаннями.

  Рейтинг: 
  Загрузка...