ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

«Всім у ProZorro», або про успіхи в зовнішніх справах та внутрішні перспективи олійно - жирової галузі України

  26 февраля 2018 понедельник
  Аватар пользователя Olena0911

  Відомо, що зі всього набору рослинних олій, які сьогодні у доволі широкому асортименті представлені на палицях вітчизняних магазинів, перше місце за популярністю займає олія соняшникова – 98% всього домашнього споживання українців. І це у порівнянні із 2% олій, отриманих з інших культур.

  Цікаво і приємно відзначити, що Україна є світовим лідером із виробництва насіння соняшнику, соняшникової олії та її експорту. При цьому, внутрішній попит складає лише 10-15%, решта 85-90 відсотків - експортується. Кожна друга тонна продукту, що реалізується на світовому ринку – українського виробництва.

  Згідно з прогнозом ІА «АПК-Інформ», в поточному сезоні Україна експортує рекордний обсяг соняшникової олії - 5,2 млн. тон. Основними покупцями даного продукту є Індія, Китай та країни ЄС (серед яких лідирують Іспанія, Голландія та Італія). Крім того, варто відзначити зростання поставок української олії в країни Африки, Іран і Ірак.

  За рішенням Міжнародної асоціації (ISOA), країною проведення «Другого міжнародного саміту по соняшниковій олії: індустрія і технології» стала саме Україна. На початку липня захід відбудеться в Одесі (перший пройшов у Китаї в 2015 році).

  Але, на фоні зовнішніх успіхів вітчизняних виробників соняшникової олії хотілося би повернутися до справ внутрішніх, так би мовити «родинних». І поговорити про те, як виробники цього «стратегічного продукту» торгують із найбільшим та найпотужнішим місцевим покупцем – з державою.

  Як ми згадували вище, українці споживають всього 10-15 відсотків від всього виробництва соняшникової олії. На сайті міністерства аграрної політики та продовольства України ми дізналися, що це складає майже 400-450 тисяч тон на рік. http://minagro.gov.ua/node/21961

  З іншого джерела – аналітичного порталу системи публічних електронних закупівель https://bi.prozorro.org ми отримали іншу цікаву інформацію – що майже з 813 тисяч тендерів, які відбулися у Системі протягом 2016-17 років, представники олійно - жирової галузі взяли участь у 2520 торгах (вартістю 230 мільйонів гривень). При цьому, показник конкуренції не перевищував 2.3 пропозиції на одні торги.

  Що взагалі означає для представника будь-якого, у тому числі й найуспішнішого бізнесу, участь в тендерах ProZorro через майданчик PUBLIC BID? По перше - це партнерство із замовником, який купує й буде купувати при будь-яких умовах.

  По- друге, це ринок обсягом майже у 303 млрд. гривень, засвоєння якого передбачає значне розширення ринків збуту, налагодження нових ділових зв’язків.

  І трете (найголовніше) – це особиста участь кожного у реформі. Адже основною ідеєю впровадження Системи - є створення чесного конкурентного середовища для роботи та розвитку вітчизняного бізнесу. В свою чергу для держави – це можливість економного та якісного використання бюджетних коштів.

  За два роки за перемогу своєї цінової пропозиції в аукціоні змагалися всього два учасники. 978 тендерів на поставку соняшникової олії – взагалі «допороги» з одним учасником, коли в Систему просто завантажується звіт про укладений договір (вартість тут складає понад 39 млн. гривень). Зараз розглядається перспектива введення таких закупівель до сфери дії Закону «Про публічні закупівлі», щоб вони також були конкурентними.

  Таким чином, ще 1000 тендерів - це майже тисяча шансів для перемоги в торгах в умовах низької конкуренції, з можливістю оскарження результатів, повної відкритості та доступності всіх процесів.

  Рейтинг: 
  Загрузка...