ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

У Карпатах почалося полювання за яфинами

    27 июня 2024 четверг
    29 переглядів

    На полонинах Карпат розпочався яфиновий сезон. У деяких гірських куточках можна знайти цілі плантації цінних ягід. Найбільш урожайними цього року виявилися полорнини Рівна, Гостра та Лютянська.

    Жителі навколишніх сіл з нетерпінням чекають на цей гарячий час. Для них яфини – це хліб, який іони втратили під час розпаду колгоспних господарств на селі. Хліб важкий і аж ніяк не романтичний, як може здатися на перший погляд. У дорогу за ним місцеве населення відправляється у причепах тракторів або вантажних всюдиходів. Круті схили полонини не може здолати жоден інший транспорт. Робочий одяг говорить про суворі умови праці – навіть влітку чоботи, теплі фуфайки, куртки, шапки, у жінок туго перев’язані хустки. Всі вони уже звиклі до холоду і вітру, які оселилися на полонинах. А схилившись за своєю кропіткою працею, думають про одне – чи буде сьогодні вдалим робочий день.

    На полювання за яфинами збираються цілі сім’ї. Це ремесло передається з покоління в покоління. Яфини тут збирають вже багато сотень років, проте таким масовим цей бізнес став тільки нещодавно, з десяток років тому, коли з’явилися фірми заготівельники. Їхні представники виїжджають прямо на полонини, де й закуповують у населення ягоди. Згодом сировену везуть до Мукачева. А там уже розфасовують – частину експортують за кордон, наприклад у австрію, решту переробляють. З яфин виходять добрі соки, варення, желе, йогурти.

    На ринку літр яфини коштує 6-8 гривень, заготівельники платять по 4 гривні за літр. Можна заробити і на гривню бьільше, проте доведеться зносити яфини вниз, у село.

    Яфина згодиться для будь-якої солодкої страви. Її ягоди можна вживати свіжими, з додаванням цукрової пудри – це покращує зір, допомагає при лікування ревматизму та подагри. У підсушеному вигляді яфину додають до лікувальних шлункових чаїв. Фармакологи дослідили, що вживання яфини загострює нічний зір. Під час Великої вітчизняної війни яфиновий кисіль неодмінно давали льотчикам перед нічними польотами. При екземі, опіках, погано загоюваних ранах, захворюваннях шкіри потрібно прикладати на хворе місце масу із свіжих товчених ягід. Листя з кущів яфини – порятунок для діабетиків. Його включають до чаїв, або готують окремий відвар. Ну, а ті, хто не знає хвороб і недуг, може їсти яфину просто так – ягода має аристократично кислуватий, витончений смак. Щоправда його по справжньому можна відчути тільки піднявшисть на полонину, де й народжуються маленькі сині ягідки.

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору