ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Вже найближчим часом система МВС кардинально зміниться, - вважає керівник закарпатської міліції Іван Прошковський

    04 мая 2024 суббота
    Аватар пользователя Гость

    - Мабуть, Іване Івановичу, подібні думки виникли під час представлення нового міністра Президентом України Віктором Ющенком?



    - Вперше в історії нашої держави посаду міністра внутрішніх справ країни обійняла цивільна особа. Це призначення знаного своєю безкомпромісністю та принциповістю Юрія Луценка цілком логічно, мовити б, лягає у канву політики відкритості, прозорості дій уряду, проголошеної Президентом України Віктором Андрійовичем Ющенком. З іншого боку, це - реальний крок у напрямку реалізації ще одного стратегічного завдання - встановлення цивільного контролю суспільства над силовими відомствами. Адже до керівництва і Міноборони, і СБУ також прийшли люди, які в минулому не мали якихось високих чинів чи звань. Як відомо, МВС, Служба безпеки України завжди були каральними органами, які займалися слідством, мали право на затримання і утримання громадян під вартою, обмежуючи їх конституційні права. Тому зробити діяльність названих силових відомств відкритою, прозорою взмозі лише люди широких демократичних, я б сказав, свіжих поглядів.



    - Яких же новацій слід очікувати?



    - Перш за все, вочевидь, відбудеться демілітаризація нашого відомства. Вже видано, зокрема, наказ МВС про заміщення цивільними особами начальників цілого ряду департаментів міністерства, не пов’язаних, звісно, зі слідством і оперативно-розшуковою діяльністю. І, мабуть, це правильно, бо прихід, скажімо, цивільної людини до керівництва департаменту ДАІ означає зовсім нові підходи до організації роботи цього підрозділу.



    - У плані хоча б налагодження людських стосунків з учасниками дорожнього руху...



    - Звичайно. З іншого боку, демілітаризація дасть змогу зменшити кількість людей у погонах, адже МВС - це не військова організація у прямому значенні цього слова. Це - державна організація, котра, я б сказав, обслуговує у правовому полі громадян. Вона їх захищає чи переслідує, передає у руки правосуддя. І, звичайно, незрозуміло, коли, приміром, начальник департаменту охорони здоров’я МВС має звання генерал-майора, начальник департаменту капітального будівництва - полковник (при генеральській посаді). І таких прикладів можна навести чимало. Тобто у структурі міністерства слід максимально зменшити кількість людей військових, для яких наказ - це апріома життя. Ми ж знаємо, які накази виконувалися...



    - І які - віддавалися...



    - Тому, на мою думку, з цих питань і розпочинається демократизація та прозорість у роботі МВС: призначення цивільних осіб, демілітаризації, опрацювання нової концепції діяльності самого міністерства, його структурних підрозділів. Президентом поставлено чітке, конкретне завдання перед новим міністром, цивільною особою, у найстисліші терміни напрацювати перспективу розвитку та функціонування системи органів внутрішніх справ. Перш за все, це оптимізація структури та штатної чисельності відомства. На сьогодні існують, зокрема, підрозділи, які багато в чому дублюють, повторюють одне одного. Наприклад, боротьба з економічною злочинністю. Цим покликана, насамперед, займатися держслужба боротьби з економічною злочинністю, але діє на цьому напрямку і підрозділ боротьби з організованою злочинністю.



    - А ще є податкова міліція, митна служба, прокуратура...



    - Отож поставлені Президентом завдання визначитися з функціями Міністерства внутрішніх справ - як ніколи актуальна. Напевно, МВС повинно займатися охороною громадського порядку, це в першу чергу; забезпеченням безпеки дорожнього руху; боротьбою із загально-кримінальною злочинністю; розслідуванням кримінальних справ. Однак і тут постає питання доцільності створення слідчого комітету. Це також проблема для нового міністра - підтримати ідею чи ні; чи буде структура самостійною, чи вона входитиме в систему МВС. Це дуже тонка і делікатна справа...



    Та все ж найголовніша теза, яка прозвучала у виступі Віктора Андрійовича Ющенка під час представлення нового міністра, - необхідність повернення довіри населення до міліції як до державної структури, котра повинна захищати людей у правовому полі. Адже в принципі, якщо так розібратися, то МВС є структурою, яку можна порівняти, приміром, з Міністерствами охорони здоров’я чи з надзвичайних ситуацій. Вона також надає послуги суспільству, звісно, специфічного характеру. До того ж, кожен із платників податків повинен знати, куди йдуть його гроші; що МВС справді забезпечує охорону його законних прав та інтересів. А це можна зробити лише тоді, коли відомство буде відкритим. Нині ж органи внутрішніх справ - дуже закрита організація, яку можна порівняти з айсбергом. На видноті хіба що патрульно-постова служба, ДАІ, дільничні...



    - Подеколи, коли стається біда, люди стикаються ще й з працівниками карного розшуку.



    - Так, а все інше - це великий і закритий поки для суспільства пласт роботи, яка здійснюється службами і підрозділами на місцях по боротьбі зі злочинністю. Проте, повторюся, люди повинні чітко знати, за що саме вони сплачують податки, які йдуть на утримання міліції... Тому не обійтися і без структурної перебудови, скорочення управлінського апарату. Нині, зокрема, наше міністерство нагадує такого собі управлінського монстра, а це повинен бути компактний аналітичний орган. Хіба що окремі служби, зокрема ті, що ведуть боротьбу з оргзлочинністю, повинні мати підрозділи, працівники яких займалися б міжрегіональними злочинами. А все інше - це інформаційно-аналітична робота: стан, тенденції злочинності, база данних тощо. Нині проблема реорганізації міністерства стоїть на першому плані. Звісно, не омине вона і управлінь на місцях, у т.ч. й закарпатську міліцію.



    Рішуча, наступальна робота проводитиметься і щодо очищення органів внутрішніх справ від осіб, які скомпроментували себе своїми діями чи бездіяльністю. Нещадно руйнуватимуться т.зв. міліцейські “криші”, вираховуватимуться і притягатимуться до відповідальності корупціонери. Не буде місця в ОВС грубіянам і хамам, які не вміють (або не хочуть) нормально розмовляти з людьми, у т.ч. з громадянами, котрі підозрюються у вчиненні злочинів. За словами міністра, він не дозволить катувати людей, тобто добувати показання незаконними методами. Перші кроки у цьому напрямку вже зроблено. Так, порушені кримінальні справи проти начальника міліції та дільничного інспектора, які вибивали потрібні їм свідчення у підозрюваного за відомою усім справою про вбивство журналіста Александрова...



    - Що ж, як сказав свого часу поет, задумів і планів дійсно “громадье”... Проте їх найскорішого втілення в життя очікує, без перебільшення, чи не все населення великої країни.



    - На жаль, на цьому шляху у нового міністра будуть і проблеми. Перш за все - відсутність належного фінансування ОВС. Адже навіть процес скорочення чи оптимізації міліції потребують значних коштів. Потрібно також, щоб і управління, і низові підрозділи органів внутрішніх справ жили виключно за рахунок державних грошей, щоб не доводилося шукати спонсорів, інших сумнівних джерел фінансування. Адже все це - прямий шлях до корупції. Необхідно суттєво підвищувати і заробітну плату міліціонерам. Якщо нині, скажімо, працівник патрульно-постової служби отримує платню у розмірі 250 гривень, то як можна щось з нього питати, які вимоги ставити?



    Ще одне вкрай болюче питання - процес формування нового професійного ядра. Вже нині відчувається розрив між молодим поколінням, яке щойно прийшло на службу, і тими людьми, котрі прослужили вже понад двадцять років. Це особливо стосується слідчих, працівників оперативних служб.



    Та попри все, твердо переконаний: нові підходи, ідеї, запропоновані міністром, не лише докорінно змінять у кращий бік систему МВС, а й дадуть новий потужний стимул для розвитку усього того позитивного, що і раніше існувало в органах внутрішніх справ нашої держави.



    [a href="http://mvsinfo.gov.ua"]mvsinfo.gov.ua[/a] Олександр Маківчук