ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Як наповнюються місцеві бюджети Закарпаття?

    23 июня 2024 воскресенье
    46 переглядів

    Вчора в Ужгороді відбулася розширена Колегія ДПА у Закарпатській області, на якій розглянуто стан адміністрування податків і зборів до місцевих бюджетів регіону. З цього питання учасників засідання інформували начальник управління оподаткування фізичних осіб Микола Бутенко, а також начальники відділу податку на прибуток та відділу місцевих, ресурсних і неподаткових платежів управління оподаткування юридичних осіб обласної ДПА Алла Вовк та Михайло Бейко.У цілому, як повідомили «UA-Reporter.com» у прес-службі обласної ДПА, з початку 2005 року до місцевих бюджетів області органами податкової служби мобілізовано майже 101,7 млн. грн. контрольованих ними податків, зборів та обов’язкових платежів. Бюджетні призначення виконано на 105,4 %, досягнуто ріст до відповідного періоду минулого року на 29,5 відсотка. Цього вдалося досягти завдяки здійсненню ряду спільних заходів із органами місцевого самоврядування щодо перегляду окремих рішень рад в частині адміністрування податків і зборів, посиленню контролю за справлянням як місцевих податків і зборів,так і плати за землю, фіксованого сільськогосподарського податку, транспортного податку та податку з доходів фізичних осіб. В той же час допустили зниження, порівняно із середньообласним показником, темпів росту надходжень до місцевих бюджетів ДПІ у м.Ужгороді, Мукачівська ОДПІ, Свалявська МДПІ (по Свалявському району), Ужгородська МДПІ (по В.Березнянському та Ужгородському районах).

    Основну питому вагу (62 відсотки) надходжень до місцевих бюджетів складає податок з доходів фізичних осіб. З початку року його надійшло понад 62,6 мільйона гривень, що майже на 12 млн.грн. більше, ніж за відповідний період минулого року.

    Однак зроблений на засіданні колегії аналіз засвідчує, що у питаннях адміністрування цього податку є багато резервів і недоліків. Ще досить масовий характер має виплата заробітної плати у межах мінімального розміру та за неповний робочий день. Тільки за березень 2005 року виплату заробітної плати у розмірі менше 262 грн. у розрахунку на одного працюючого провели 15 % підприємств, заробітну плату менше прожиткового рівня виплатило 45 % підприємств. А кожна четверта зареєстрована юридична особа взагалі не сплачує податок з доходів найманих осіб.

    Якби легалізувати усіх найманих осіб та підвищити рівень заробітної плати до прожиткового мінімуму, то надходження податку з доходів фізичних осіб можна протягом року подвоїти.

    Чимало фактів неповноти та несвоєчасності утримання і перерахування податку з найманих працівників до бюджету. З проведених у цьому році 384 перевірок у 77 відсотках з них виявлено порушення, за якими донараховано понад 812 тис.грн. податку. Тому структурним підрозділам ДПА у області та податковим інспекціям доручено при проведенні організаційної, масово-роз’яснювальної та контрольно–економічної роботи з метою своєчасної і повної сплати податків до бюджету, скоординувати свої дії з місцевими органами виконавчої влади, управліннями праці та соціального захисту населення, центрами зайнятості, пенсійного фонду, УМВС та іншими зацікавленими органами для забезпечення легалізації найманої робочої сили та виплаченої заробітної плати. Розробити та впровадити спільно з іншими державними установами комплекс заходів по обстеженню промислових приміщень (заводів, фабрик, складських приміщень), придатних для здійснення підприємницької діяльності для виявлення і відповідної легалізації найманих працівників, які фактично працюють у СГД без укладених трудових угод. Цьому покликані сприяти і зустрічі голови ДПА у області Ігоря Кріля з керівниками підприємств та підприємцями у регіонах, які розпочалися учора.

    З кожним роком у надходженнях до місцевого бюджету зростає питома вага єдиного податку з юридичних і фізичних осіб – суб'єктів малого підприємництва, кількість яких також постійно збільшується. Але і тут потрібен постійний аналіз і контроль. Майже 18 відсотків юридичних осіб, що перейшли на спрощену систему оподаткування, декларують відсутність діяльності. При цьому 160 платників по області не здійснюють діяльність уже більше двох років.

    Зменшуючи перевірки таких суб’єктів господарювання, податкові органи в той же час повинні використовувати інші, більш демократичні, форми і методи впливу на них з метою збільшення надходжень до місцевих бюджетів.

    Посиленої уваги податкових органів потребує також робота по адмініструванню плати за землю, особливо у світлі останніх змін в податковому законодавстві. Необхідно завершити інвентаризацію власників земель та землекористувачів – платників земельного податку, інвентаризацію договорів на оренду земель, орендодавцями яких є відповідні ради, звірки з органами земельних ресурсів по достовірності відображення платниками в поданих розрахунках площ оподатковуваних земель та сум земельного податку. Розпочата робота уже сприяла збільшенню надходжень до місцевих бюджетів земельного податку на 5 відсотків та орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності в 1,8 раза проти відповідного періоду минулого року. Але цю роботу треба прискорити. В області не завершена робота щодо грошової оцінки земель налених пунктів. Вона проведена всього у 148 містах, селищах і селах області, або у 25 відсотках. А це є вкрай важливим резервом не тільки у збільшенні плати за землю, а й інших платежів, в тому числі податку з доходів фізичних осіб.

    Викликає занепокоєння стан податкової заборгованості по платі за землю, яка рахується за 335 юридичними особами і становить 2202,52 тис. грн. та громадянами на 227,6 тис.грн. На 194,9 тис. грн. з початку року зріс податковий борг по фіксованому сільськогосподарському податку.

    Не у всіх ДПІ налагоджена робота по співпраці з органами місцевого самоврядування щодо своєчасного перегляду та встановлення реальної вартості торгових патентів.

    Чимало невикористаних резервів є і щодо місцевих податків та зборів.. Наприклад, майже всі ради на місцях, де зареєстровані ринки, переглянули ставки збору, що дало змогу збільшити його надходження до місцевих бюджетів на 72,6 тис. грн., або на 4%. Однак такого зростання досягнуто не всюди через незавершеність паспортизації місць на ринках, недостатній контроль за сплатою ринкового збору з боку органів місцевого самоврядування та адміністрацій ринків, про що засвідчують окремі перевірки. За окремими податковими інспекціями рахується заборгованість по ринковому збору, зокрема, по Хустській ОДПІ, Ужгородській МДПІ та ДПІ у Виноградівському районі, що є недопустимим при сьогоднішній системі адміністрування цього збору.

    При загальному зростанні зайнятості населення, збільшенню кількості робочих місць нема суттєвого зростання надходжень комунального податку, а по більшості податкових інспекцій спостерігається навіть його зменшення.

    Одним з найбільш актуальних питань, яке впливає на збільшення надходжень до місцевих бюджетів і потребує негайного реагування, є питання обліку автотранспортних засобів, що перебувають у власності громадян. Тут необхідна тісна співпраця з органами реєстрації таких транспортних засобів, тобто ДАІ та Держтехнаглядом. Тому з метою покращення адміністрування податку з власників транспортних засобів податкові інспекції зобов’язано до 1 липня провести звірку кількості власників та платників, як фізичних, так і юридичних осіб, з органами ДАІ УМВС.

    За результатами обговорення цього питання дано відповідні доручення керівникам структурних підрозділів щодо поліпшення роботи по забезпеченню надходжень до місцевих бюджетів, встановлено контроль за їх виконанням. Кожна інспекція найближчим часом має запропонувати конкретні заходи щодо наповнення місцевих бюджетів, а шляхи їх реалізації планується обговорити на спільному засіданні ДПА та ОДА.

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору