ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Тиберій ДУРДИНЕЦЬ, голова УСБУ в Закарпатській області: "Треба боятися не СБУ, а приватних структур"

    16 июня 2024 воскресенье
    73 переглядів

    25 березня Служба Безпеки України святкуватиме свою 15 річницю. А новий керівник закарпатського управління — Тиберій Дурдинець — незабаром перейде 100-дений рубіж перебування на посаді. Зараз управлінню передано і розслідування більш ніж резонансної історії з «преміксом». З усіх цих, і не тільки, тем напередодні «дня народження» СБУ розмова з начальником управління Тиберієм Дурдинцем.

    ГОСПОДАРЮВАННЯ В ЛІСІ ПОВИННО БУТ ПРОЗОРИМм

    - Однією з найбільш резонансних минулорічних справ, у якій брали участь працівники УСБУ, була справа по звинуваченню директора Брустурянського держлісгоспу на Тячівщині в отриманні хабара. Проте порушену кримінальну справу закрили за рішенням суду. За словами прокурора області Юрія Бенци, відкриту вдруге, за нововиявленими обставинами, справу теж закрито рішенням суду. Чи є ще якісь новини в цій «епопеї»?

    - Вважаю, що дії працівників управління були правомірними, але є рішення суду і мусимо йому підкорятися.

    Зазначу інше: за нашими даними протягом минулого року окремі держлісгоспи по всій області не дотримувались положення Закону України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» і не повідомляли у ЗМІ про проведення тендерів на ведення лісозаготівельних робіт. Тому в тендерах брали участь лише декілька учасників, які монополізовували ринок лісозаготівельних робіт, а продаж заготовленої деревини вели окремі, наближені до керівників лісгоспів, приватні підприємства. УСБУ звернуло на це увагу, обласне управління лісового господарства наполягло і в окремих лісгоспах відбулися прозорі торги, що значно зекономило державні гроші.

    Зокрема, 19 вересня 2006 року в ДП „Брустурянське ЛМГ” відбувся тендер по закупівлі послуг з лісозаготівлі близько 7000 куб.м. ліквідної деревини, на якому, завдяки прозорій та відкритій процедурі, зекономлено близько 160 тис. грн. Раніше ж «Брустурянське ЛМГ» жодного разу не подавало оголошень в ЗМІ про проведення конкурсів і вартість, що пропонувалась держлісгоспом, не зменшувалась.

    - Очевидно, не тільки у Брустурянському лісгоспі були порушення у веденні лісового господарства?

    - На жаль, так. Аналіз діяльності лісогосподарських підприємств виявив інші механізми розтрати державних коштів на користь приватних структур. Одну з них, досить типову, задіяв торік директор ДП «Мокрянське ЛМГ». Він уклав 23 угоди на проведення лісозаготівельних робіт, в яких вартість виконання робіт на 20-30% більша, ніж за результатами проведених конкурсів. Відтак на користь приватних структур було незаконно перераховано понад 397 тис. грн. Слідчим відділом управління порушено кримінальну справу за фактом розтрати державних коштів в особливо великих розмірах.

    Крім того, у цьому ж господарстві наші працівники виявили факт неправильного відводу деревини і управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області заборонило розробку двох ділянок лісфонду. Згодом, отримана внаслідок заниження обсягів лісосік, деревина у вигляді пиломатеріалів йде на експорт, у тому числі за підробленими лісовими сертифікатами про походження деревини. Факти подання підроблених сертифікатів виявлено Виноградівською та Ужгородською митницями, складено протоколи про порушення митних правил та порушено 5 кримінальних справ про контрабанду.

    Дії УСБУ знайшли розуміння в обласному управлінні лісового господарства і торги з розподілу лісосічних ділянок стали прозорішими, активнішими, а вартість робіт по лісозаготівлі більш вигідною для держави. Керівництво Закарпатського обласного управління лісового господарства посилило відділ охорони лісу, наділило його працівників додатковими повноваженнями і вони стали частіше виявляти порушників-працівників держлісгоспів.

    Завдяки налагодженню співпраці з іншими правоохоронними структурами торік порушено ряд кримінальних справ у лісовій сфері, зокрема прокуратурою Тячівського району щодо протиправної діяльності службових осіб ДП «Буштинське ЛГ», які сфальсифікували документи при проведенні рубки деревини в Карпатському біосферному заповіднику, внаслідок чого державним інтересам заподіяно шкоду на загальну суму 167,9 тис. грн., та прокуратурою Мукачева за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами філії «Мукачівдерж-спецлісгосп» ГДСЛАП «Закарпатагроліс», які самовільно перенесли межу лісосіки суцільної санітарної рубки, в результаті чого державним інтересам нанесено шкоду у розмірі 93,8 тис. грн.

    ЗАКОНОСЛУХНЯНИМ ГРОМАДЯНАМ ТРЕБА БОЯТИСЯ НЕ СБУ

    - Нещодавно обласна рада ухвалила програму по боротьбі з нелегальною міграцією. Розкажіть детальніше що вона передбачає.

    - Кількість бажаючих незаконно потрапити до країн Європейського Союзу через кордони України постійно зростає. Зростає і кількість тих, хто бажає заробити легкі гроші, організовуючи доставку іноземців в наш край, а також так звані «вікна» на держкордоні. Протягом цього та минулого років закарпатським управлінням СБУ нейтралізовано близько двох десятків каналів незаконної міграції, два з них використовувалися членами незаконних збройних формувань іноземних держав. Щодо їх організаторів та посібників порушено 77 кримінальних справ, по яких проходили 110 осіб, причетних до функціонування згаданих каналів, у результаті чого судовими органами на різні терміни ув’язнення засуджено 51 злочинця. До речі, третина кримінальних справ, порушених за ознаками зазначених злочинів в системі СБ України, припадає на слідчий відділ закарпатського обласного управління.

    Головна мета ухваленої обласною радою програми протидії нелегальній міграції полягає в координації дій різних правоохоронних органів, проведенні профілактичних заходів тощо. Стосовно ж коштів, які для цього планується виділити з обласного бюджету, а це близько 200 тисяч гривень, то вони потрібні для технічної підтримки, оснащення новими додатковими засобами, які допоможуть нам бути ефективними у протидії злочинним схемам, що постійно вдосконалюються, стають все більш хитромудрими.

    - Після прийняття програми заговорили про те, що буде закуплено апаратуру для ведення прослуховування. З огляду на ті численні скандали, які були у нашій державі з «плівками Мельниченка», оприлюдненням розмов мало не всіх великих і малих політиків, зняття інформації урядових і бізнес-структур, людей, зрозуміло, хвилює, чи не стане масовим прослуховування і на Закарпатті…

    - Служба Безпеки України - єдиний державний орган, який на законних підставах займається прослуховуванням. Є низка законів, які регламентують цю діяльність – насамперед, Конституція, закон про СБУ, про оперативно-розшукову діяльність та інші. І вона більш ніж жорстко контролюються державними структурами, проводиться виключно за санкцією суду, під наглядом прокуратури. Проте у нинішньому світі високих технологій купити спеціальний комплекс і прослуховувати незаконно не є надто складною справою. Тому треба боятися не СБУ, яка справді жорстоко контролюється, а приватних структур, які ніхто не контролює. Хоча ми й намагаємось їх виявляти і припиняти таку незаконну діяльність.

    - Чи були вже в нашій області факти незаконних прослуховувань?

    - Поки не було. Нам вони не відомі і в пресі, здається, подібна інформація не звучала.

    ДОЛЯ "ПРЕМІКСУ" ЗАЛЕЖИТЬ НЕ ВІД НАС

    - Розкажіть докладніше як просувається розслідування справи про «премікс», коли його можна буде вивезти з території Закарпаття?

    — Кримінальну справу про "премікс" передали у провадження УСБУ з Генеральної прокуратури наприкінці листопада минулого року. Потрібно провести ще багато слідчих дій, зокрема, на території Угорщини, встановити ряд обставин. Скажімо, щодо створення підстав та умов для переміщення “преміксу” в Україну; дослідити обставини такого переміщення з Угорщини, встановити походження речовини, що ввозилась під найменуванням “премікс”.

    Для цього ми підготували та направили в правоохоронні органи Угорщини відповідні додаткові клопотання про правову допомогу і очікуємо результатів їхніх слідчих дій. Проте, як свідчить практика, такі результати від правоохоронних органів Угорщини надходять через декілька місяців, а інколи й через півроку, оскільки це пов’язано зі складним порядком виконання міжнародних доручень. А без таких матеріалів прийняти процесуальне рішення по справі неможливо.

    Слідство так і не має категоричного висновку експертів що ж таке “премікс”. У висновку хіміко-екологічної експертизи, проведеної експертами Інституту екологічної гігієни і токсикології ім. Л.І. Медвідя, зазначено: «...теплостійкий наповнювач „премікс” являє собою неоднорідну багатокомпонентну суміш у вигляді дрібнодисперсного порошку, із значним вмістом важких металів, що в кілька разів перевищує встановлені гігієнічні нормативи, а враховуючи наявність великої кількості металічних опилок та хімічних речовин, можливо припустити, що речовина “премікс” відноситься до промислових відходів І-ІІІ категорії небезпечності, а більш точна відповідь може бути отримана при залученні матеріалознавчої експертизи».

    Угорська фірма-відправник та угорський завод, який займається виробництвом “преміксу”, стверджують, що дана речовина є як відходами виробництва, так і вторинною сировиною для виробництва, зокрема гальмівних колодок. Потрібні категоричні висновки щодо належності “преміксу” до категорії відходів або вторинної сировини, або того й іншого, або до небезпечних відходів, які забороняються до ввезення на територію України; щодо визначення конкретного класу небезпеки цієї речовини, бо це визначає як з ним поводитись.

    Щодо вивезення “преміксу” за межі Закарпаття, то це повинно вирішуватись центральними органами влади, а слідчий відділ УСБУ готовий сприяти і дати згоду на вивезення з попереднім відібранням необхідних взірців для проведення експертизи.

    "Я — РОБОТОГОЛІК"

    - Якими ще результатами роботи управління може похвалитися напередодні професійного свята?

    - З початку 2006 року наші працівники викрили 28 злочинів у сфері службової діяльності, порушено 5 кримінальних справ стосовно державних службовців, співробітників правоохоронних і контролюючих органів. Складено близько півсотні протоколів про корупцію. Виявлено та перекрито низку механізмів незаконного ввезення в Україну товарів широкого вжитку, електропобутової техніки, харчових продуктів, тютюнових виробів. Всього вилучено предметів контрабанди на суму 7 млн. 700 тис. грн.

    У ході розслідування кримінальних справ слідчим відділом УСБУ розкрито 37 злочинів, розшукано 10 обвинувачених, до судових органів направлено 50 кримінальних справ стосовно 65 осіб, вилучено грошей, цінностей та інших товарів на суму близько 11 млн. грн. За постановами слідчих і вироками судів звернуто в дохід держави валюти, товарів і цінностей на суму 6 млн. 606 тис. грн.

    У 2006-2007 роках, завдяки матеріалам закарпатського управління, повернуто до державного бюджету через інші контролюючі та правоохоронні органи коштів на загальну суму близько 7 млн. грн., нараховано штрафних та фінансових санкцій на загальну суму 10,5 млн. грн., попереджено нанесення економічних збитків державі на суму близько 8 млн. грн., повернуто валютної виручки з-за кордону на загальну суму 65 тис. грн.

    - Ще, будь ласка, як людина нова на цій важливій посаді, розкажіть трохи про себе…

    – Родом я з Нового Давидкова на Мукачівщині. У 1981 році закінчив Львівський лісотехнічний інститут. Але життя склалося так, що з 1986 по 1994 рік працював у Мукачеві в міліції. Відтак — в управлінні СБУ і, як кажуть, пройшов усі ланки – від оперативника до заступника начальника відділу «К», начальника управління контррозвідувального захисту економіки, заступника начальника управління. Юридичну і спеціальну освіту отримав в Академії МВС та інституті підготовки кадрів СБУ. Дружина – фармацевт, маю доньку та сина, живу в Ужгороді. Зазвичай запитують про хобі – то люблю грати в футбол і завзято вболіваю, цікавлюся автомобілями, новинками в цій індустрії, але зараз власної машини не маю. Проте нині ні на футбол, ні на автолюбительство, ні на все інше катастрофічно не вистачає часу. Колеги кажуть, що я роботоголік. Мабуть так, бо навіть до батьків, які, здавалося б, недалеко живуть, вдається вирватись дуже рідко.

    Руслан Ковальчук, "Старий Замок "Паланок"
    Службою безпеки України викрито міжнародне злочинне угруповання, що займалося підробкою іноземних паспортів, віз, а також розповсюдженням наркотиків
    Луганські та закарпатські безпекарі затримали учасника кримінального угруповання, що організувало канал переправки нелегальних мігрантів до Європи
    У Києві засуджено громадянина Анголи, який у червні ц.р. намагався переправити через Чоп чотирьох "туристок"-домініканок
    Закарпаття: Припинив своє існування ще один нелегальний канал переправки мігрантів до Європи

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору

    Комментарии

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Кто и зачем поджёг химические отходы на Закарпатье?

    Теме завоза на Закарпатье химически опасных отходов из Венгрии посвящено немало публикаций, правда ни одна из них не раскрывает толком кто и почему совершил эту диверсию против Украины. Причём чувствуется, что авторы статей (например "Балогу ближе к Богу" "Украины криминальной") знают значительно больше, чем говорят, но боятся. Кого или чего?

    Правда проще и страшнее, чем это может показаться "проницательным читателям".
    Судите сами:

    Известная уже всей стране закарпатская преступная группировка во главе с Гисемом В.В. (председатель правления "Закрпатсадвинпрома", по-совместительству депутат облсовета), опираясь на нынешнего прокурора области, а тогда Мукачевского прокурора миллионера Бенцу Ю.Ю., нынешнего кума и секретаря „Бога”, а в ту пору известного авторитета, бизнесмена и политика Балогу В.И., борца с коррупцией из СБУ (бывшего зампреда СБУ) Герасимовича И.А. и его кума Похилько А.И. (оттуда же), решила в очередной раз подзаработать. Заработки у этих ребят разные – незаконная приватизация (Ужгородский коньячный завод, завод "Патент", Береговский совхоз-завод…), рейдерство (Плосковский завод минеральных вод, АПГ "Закарпатский сад"), нелегальная иммиграция, контрабанда…

    Но денег много не бывает… И вот эти коренные закарпатцы решили облагодетельствовать родной край, славящийся экологической чистотой путём завоза ТЫСЯЧ тонн отравленных и химически опасных отходов, которые сбрасывали "просто неба". Да уж, загубив виноделие, перерабатывающую промышленность края, вырубив леса, открыв "для своих" границы, мафия, казалось бы, уже ничего не могла придумать для процветания области… Не тут-то было!

    Доказательства? - Плз!

    После шумого скандала, прокурор Бенца арестовал в качестве вещественных доказательств найденные журналистами остатки тысячетонной свалки, которую указанные выше люди уже было почти сокрыли. И где же этот страж закона хранил особо опасные для людей и природы Закарпатья отходы и ценнейшие вещественные доказательства? На военном охраняемом химскладе? – Не угадали! В специально оборудованном бомбоубежище? – Опять нет! - На стации Боржава Береговского района без охраны, под открытым небом!

    И конечно же они "самопроизвольно" загорелись! Интересно, пустил ли себе Бенца пулю в лоб, как подобает обделавшемуся принародно генералу? Нет, от побежал докладывать киевской "крыше", что пожар засекли, и придётся его тушить…

    А крыша кто? Виктор Шокин – вечный собиратель дани с закарпатской и не только мафии… Игорь Дрижчаный – кум Герасимовича, Александр Мороз с Василием Цушко – честнейшие политики имени "оранжевой коалиции",Валентина Семенюк – пламенный борец с незаконной приватизацией, Роман Бессмертный – пожиратель гисемовских подачек. О куме Балоги ни слова!

    А вы спрашиваете, кого или чего боятся авторы статей! Да если ребята тысячами травят людей, что им отровать башку несчастному журанлюге? Крыша поддержит! Вспомните Гонгадзе, убийство которого шесть лет подряд "успешно раскрывают" Герасимович с Шокиным!

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    О чём умолчала “Украина молодая”

    Шумный скандал, произошедший после опубликования газетой "Украина молодая" фактов соучастия высокопоставленных сотрудников СБУ в нелегальной переброске иммигрантов в Словакию через Закарпатскую область, породил множество слухов о "соучастии" ряда высших должностных лиц Украины в данном "бизнесе" и его "прикрытии". Это связано с тем, что сами статьи, хоть и являются правдивыми, не раскрывают до конца участников "бизнеса" и их ролей.
    Это попробуем сделать мы.

    Как заведено задолго до обретения Украиной независимости, каждое силовое (и не только) ведомство допускает ведение подчинёнными ряда теневых коррупционных схем, с последующей передачей "бакшиша" наверх и ещё наверх, и определённым прикрытием такой деятельности со своей стороны. Однако, при вскрытии таких схем, когда разгорается скандал, вся вина перекладывается на определённых "стрелочников", а главные фигуры (организаторы и покровители) остаются вне зоны внимания. К сожалению, невольно, "Украина молодая" своими "откровениями" лишь способствует данной классической схеме…

    Что же происходит на самом деле?

    В Закарпатье давно и устойчиво сформировалась разветвлённая организованная коррупционная преступная группировка, "голова" которой уходит в самые верха на киевских печерских холмах, а корни - к простым закарпатским уголовникам. В интересы данной группировки входит: контрабанда и "серое" растамаживание грузов, поглощение винодельческой отрасли Закарпатья, организация нелегальной иммиграции в Европу и тому подобные делишки. Обеспечением таких видов деятельности занимается криминалитет низшего уровня, возглавляемый авторитетом "Блюком". Непосредственное прикрытие осуществляет прокурор Закарпатья Бенца Ю.Ю., находящийся на содержании как Блюка, так и некоего Гисема В.В., руководителя корпорации "Закарпатсадвинпром". Именно Бенца является получателем значительных гонораров, например, за автомобили-джипы, завозимые якобы для МЧС по льготной растаможке, и благполучно распродаваемые Бенцей вместе с бывшим министром МЧС В.И.Балогой, который является как кумом Бенцы, так и … ныне действующего Президента страны. Выводы за вами. В состоянии ли областной прокурор самостоятельно приватизировать "пять метров границы"? Конечно, нет. И президент тут не поможет (см. "схему" в начале заметки). Нужно прикрытие из высшего руководства силовых структур. И действительно, уже бывший (слава Богу!) зампред СБУ И.А.Герасимович –коренной закарпатец, теневой хозяин Ужгородского коньячного вместе с … тем же В.В.Гисемом, к тому же кум… господина Дрижчаного. И именно он курирует от Службы теневые схемы Закарпатья. А В.В.Гисем является депутатом облсовета от СПУ и близкой связью Ю.В.Луценко…
    Тот же Гисем является другом В.П.Цушко, В.П.Семенюк, Р.П.Бессмертного. Поэтому так легко ему удаётся приватизировать не подлежащий приватизации коньячный завод и ещё более 30 предприятий Закарпатья…
    Думаем, теперь понятен путь "бакшиша"…

    А кто же будет "стрелочником"?

    На эту роль отдали В.Г.Рокитского – уволенного начальника закарпатского СБУ. Конечно, он не слепой, и в курсе деятельности данной группировки. И не ему тягаться с Дрижчаным и Герасимовичем. Но слабо верится, что именно он за ручку переводил несчастных темнокожих через границу… И куда в таком случае смотрели пограничники?

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Щодо вивезення “преміксу” за межі Закарпаття, то це повинно вирішуватись центральними органами влади, а слідчий відділ УСБУ готовий сприяти і дати згоду на вивезення з попереднім відібранням необхідних взірців для проведення експертизи.

    ..., а може слідчому СБУ необхідно почитати кримінально-процесуальний кодекс, зокрема частину 1 статті 81, де предедбачено, що питання про речові докази вирішується вироком, ухвалою чи
    постановою суду або постановою органу дізнання, слідчого,
    прокурора про закриття справи...