ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Якість води на Закарпатті — під постійним контролем українських та міжнародних природоохоронних служб

    16 июня 2024 воскресенье
    50 переглядів

    Географічне розташування Закарпатської області, що має спільний кордон із чотирма країнами, які стали членами Європейського Союзу, - Румунією, Угорщиною, Словаччиною та Польщею, зобов'язує нас ставитися особливо прискіпливо до проблем довкілля, адже ні вода, ні повітря не знають кордонів.Закарпаття є суб'єктом виконання положень міжнародних зобов'язань України у сфері охорони навколишнього природного середовища. Одним з елементів цього є проведення контролю за якістю поверхневих вод транскордонних водотоків басейну р. Тиса, який здійснює Державна екологічна інспекція в Закарпатській області.

    У рамках укладених з Угорщиною, Словаччиною та Румунією угод щомісячно спеціалістами лабораторій природоохоронних Служб двох відповідних країн у визначених створах здійснюються відбори проб води. З початку року спеціалістами відділу інструментально-лабораторного контролю Держекоінспекціївідібрано та проаналізовано 65 проб води, виконано 2100 визначень компонентів забруднюючих речовин.

    Зазначені спостереження ведуться відповідно до Водної рамкової директиви Європарламенту та ради, яка визначає основні принципи управління водними ресурсами та шляхи досягнення доброї якості води, безпечного стану річок і водойм. Відповідно до неї, контроль за якістю води здійснюється ще за переліком пріоритетних речовин, який включає 33 параметри. На сьогодні лабораторією здійснюється контроль 29 "пріоритетних речовин" у всіх міжнародних створах контролю.

    За результатами спостережень, що проводилися в 2006 році, відбулися три підсумкові зустрічі робочих груп з охорони якості прикордонних водотоків, на яких була дана оцінка якості прикордонних вод у контрольних створах за 2006 рік та констатовано, що впродовж 2006 року аварійних забруднень прикордонних вод зафіксовано не було.

    Українськими природоохоронцями та фахівцями сусідніх країн на підсумкових річних зустрічах обговорювалося питання важливості спільних дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій. Про необхідність таких дій мешканці Закарпаття знають зі свого досвіду. До прикладу, 10 березня 2000 року в районі міста Борша (Румунія) на гірничодобувній шахті "Бая-Борша" трапилась аварія, спричинена надлишком талих та зливових вод. Під їх дією було розмито дамбу, у результаті чого близько 28 тис. м3 забрудненої важкими металами води потрапило до річок Новац, Ва-сер, Вішеу, а відтак .-до Тиси. Румунська сторона проінформувала про аварійне забруднення українську та угорську сторони. Одразу про аварію українські природоохоронці повідомили інші служби та органи виконавчої влади.

    Спостереження та відбори проб води р.Тиса проводилися з 10 по 24 березня 2000 року кожні дві години на території України та Угорщини.

    За результатами досліджень проб води та ґрунту українськими природоохоронцями були проведені обрахунки збитків, пов'язаних із забрудненням водних і земельних ресурсів української частини р.Тиса. їх сума склала понад 56 млн. грн. Відшкодування збитків румунською стороною не було проведено у зв'язку з відсутністю узгодженої методики відшкодування шкоди, заподіяної державі порушенням вимог природоохоронного законодавства.

    Законодавство Євросоюзу розглядає екологічну безпеку як частину національної'безпеки кожної держави, поряд із безпекою політичною, економічною, військовою та інформаційною, та як важливу складову загальноєвропейської'стабільності.

    З метою розвитку та розширення міжнародної співпраці з питань охорони транскордонних водотоків між Україною та сусідніми державами необхідним є вироблення та прийняття спільного порядку дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій, єдиних методик контролю за станом та оцінкою якості поверхневих вод та єдиних методик відшкодування шкоди, заподіяної державі порушенням вимог природоохоронного законодавства.

    Державна екоінспекція в Закарпатській області і надалі здійснюватиме свою діяльність в напрямку зміцнення міжнародного співробітництва на виконання міждержавних двосторонніх угод та з метою мінімізації можливості виникнення надзвичайних ситуацій, зменшення їхнього негативного впливу на навколишнє природне середовище, зокрема забруднення транскордонних водотоків на прикордонних територіях.



    Оксана Фенцик, Державна екологічна інспекція в Закарпатській області

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору