Король із Королева

Він настільки фантастичний, що якби і захотів у Закарпатті когось поставити поряд із ним - то нічого би не вдалося. Не було би кого ставити! Цю обставину сповна зрозумів літературознавець і фольклорист Іван Хланта, створивши свіжу свою книгу "Труди і дні на рушнику життя", що є нарисом життя і творчості нашого незрівнянного Василя Густі. Посприяв у її виданні голова Закарпатської обласної державної адміністрації Іван Михайлович Різак, котрий є щирим другом поетів і поезії і, звичайно ж, тих, хто пише про ці провідні явища в житті нашого смерекового краю. Про витоки різнобарвного таланту Василя Густі пречудово пише Іван Васильович Хланта: "Мати навчила своїх дітей - Василя і старшу Марійку (Моріку) - молитися, колядувати, різних звичаїв, обрядів, народних пісень, казок, інших, необхідних у духовному спілкуванні, речей. Сама сирота, маючи круглого сироту за чоловіка, вона добре відчувала, що потрібно її дітям, щоб компенсувати дискомфорт, який ті мали у своєму розвитку без спілкування з рідними бабусями і дідусями. Їх не було. Вони передчасно повмирали".
Та трагедійність закарпатського життя не спинила головного, що є в житті справжньої людини - жадання руху, багато в чому втопленому зараз у метафізиці церков, застояному повітрі ресторанів, затвердлому холодці в головах. Чи не тому перші дві збірки називаються "Перон" і "Жадання дороги". Це для мене, як українського вигнанця в Закарпатті, прозвучало, мов комплімент. Від місцевого електорату майже неможливо такого очікувати.
"Олюднені, збентежені вокзали -
Де разом все: веселка, дощ і сніг.
Мене навік до себе прив'язали
Одвічною бентегою доріг…"
Дуже добре, велете!
Хоч і нетипово.
Та деколи і достойників у Закарпатті відзначають, а не лише блюдолизів.
Приміром, і Івану Васильовичу Хланті Указом Президента України від 15 березня 2004 року присвоєне почесне звання "За-служений діяч мистецтв України".
Добрий знак! Не завжди глузд спочива навзнак і в Україні.
Як логічний висновок до цього повідомлення про нову епохальну книгу Івана Хланти про Василя Густі, прозвучала би строфа Галини Малик із видавничого гегемона "Закарпаття":
"І хоч на світі королів не густо,
а королівських вдач і поготів -
родився в Королеві Вася Густі -
ми навіть знаємо,
що сталось це в капусті -
про це нам густізнавець оповів." Василь Зубач