Степан Гіга: "Українські артисти - не "у форматі!.."

Концерт Степана Гіги у Тернополі став, за визнанням останнього, чи не найдовшим за останні років з десять - він тривав чотири години і закінчився о 1.15 ночі!
- Такого тривалого концерту у мене, напевне, ще не було, - розповів стомлений, але задоволений Степан нашому кореспонденту (розмова, до речі, розпочалася одразу ж по закінченні концертної програми, о пів на другу ночі - прим. авт.). - Мені приємно, що людей не злякала злива і майже всі залишилися на концерті. Це ще нічого! А коли ми кілька днів тому виступали у Львові, тільки вийшов на сцену - почався град...
- Цей тур містами України проходить на підтримку нового альбому "Троянди для тебе". Розкажіть детальніше про новий диск.
- Закінчили ми його приблизно у квітні і відтоді представляємо своїм шанувальникам. Диск випустила студія "6 секунд" з Калуша. Туди увійшли мої нові композиції - всього 17. Музика - моя, вірші - Анатолія Фіглюка, Василя Кузина, Михайла Ткача, Вадима Крищенка і Марії Бойко.
"Скрипач всегда в законе..."
- Степане, ви сьогодні заявили, що цей концерт - не політична акція і не проходить на підтримку жодного із кандидатів у президенти. Але вже почалися політичні перегони і, напевне, вам таки надходили пропозиції від кандидатів. Чи братимете участь у політичній агітації?
- Не знаю, чи доведеться мені взяти участь у передвиборчій кампанії. Справа у тім, що я, мабуть, у цей час гастролюватиму Америкою. Але якщо пропозиції будуть серйозними, я таки подумаю.
- А якби надійшла пропозиція про співпрацю від котрогось із лідерів виборчих перегонів?
- Поки що не буду про це говорити. Я не є заполітизованою людиною і вважаю, що ніхто з артистів не має права бути у ніяких опозиціях чи партіях...
- Тобто?!
- Ти ж знаєш, "скрипач всегда в законе". Скрипаль має робити музику, а не політику. У нас, в Україні, вистачає тих, хто робить політику. А ми повинні гуртувати і розважати людей.
- А якщо згадати наших шановних нардепів - народних артистів Поплавського і Білозір?
- Поплавський передусім - шоумен. Він сам про це говорить. Він не артист, а продюсер. Це зовсім інше. А співає, бо йому це подобається. І сам жартує, що так, як Поплавський - не потрібно співати. Я його надзвичайно поважаю як людину, комерсанта. Ви подивіться, крім Тернополя і, напевне, Полтави, більше ніде на радіостанціях не йде трансляція українською мовою. Те саме і на телеканалах. Як розповідав Іво Бобул, мовляв, приносиш на TV матеріал, а там кажуть - "не формат". Українські артисти - не "у форматі"! А Поплавський робить неможливе! Він створив українську аналогію московської "Пісні року". У його новому проекті, що називається "Наша пісня", знімаються абсолютно всі - від іменитих до зовсім невідомих артистів-початківців. І ніхто не платить жодної копійки.
- Раніше у ЗМІ була інформація, що серед учасників "Нашої пісні" буде той, хто представлятиме Україну на "Євробаченні". І саме з цього проекту йому оплатять поїздку на конкурс. Але, напевне, важко буде когось вибрати після виступу Руслани. Кого, наприклад, ви, як фахівець, бачите на "Євробаченні-2005"?
- Важко сказати. Навіть не можу собі уявити... Я після Русланиної перемоги був у Німеччині, Польщі. Мої закордонні колеги говорять, що нарешті впізнали Україну! Не важливо, балет виграв чи Руслана. Вони перемогли! І це було обличчям України. Як Руслана це зробила - її справа. Але вона таки це зробила. А решта... Митець ніколи не повинен судити іншого митця. Хоча цього року на конкурсі був страшенно низький рівень.
- Але хтось із виконавців вам подобався?
- Мені особисто? Так, представник Сербії. Дівчинка зі Швеції надзвичайно сподобалася. Я чув навіть, що вона була нездорова, але дуже класно заспівала. Та вони не робили шоу, а напевне, саме воно було потрібним на такому конкурсі. Саша Пономарьов також співав. І непогано співав... А результат?
Крім Руслани - нікому
- І все-таки, якщо згадати всіх українських виконавців - і молодих, і більш відомих, - кого з них ви бачите на "Євробаченні-2005"? Хто зміг би скласти конкуренцію Руслані?
- Не знаю, справді не знаю. Але дуже правильно сказано, що там мають брати участь молоді, бо ми, старше покоління, вже своє зробили. А на "Євробаченні" державу має представляти молодь. Але з молодих, на жаль, більше і немає нікого. Хоча дивує - в Україні стільки фестивалів! І чомусь всі вони закінчуються заключними гала-концертами. Ніхто більше про переможців не чує. На мою думку, потрібно зібрати переможців усіх фестивалів і визначити, хто з них найкращий. А далі вже його підтримувати, розкручувати...
- Які конкурси в Україні можна назвати професійними?
- Конкурс Івасюка - це найкраще. Він "народив" Сашу Пономарьова, Таїсію Повалій. Фестивалі "Таврійські ігри", "На хвилях Світязя" - там теж серйозний відбір, критерії.
- А чи реально зробити в Україні проект, подібний до російської "Фабрики зірок"?
- Ти помітила, що на кожному концерті я представляю молодих виконавців? Хоча мені частенько дорікають. Мовляв, ми приходимо на концерт Гіги, а доводиться слухати якихось молодих і невідомих. А де їх показати? Хто піде, якщо зробити для них окремий концерт? А так я включаю їхні виступи у свою програму і тим самим даю їм шанс.
- А Віктор Грибик, який раніше незмінно виступав разом з вами? Його тепер на ваших концертах немає. Може, він якраз скористався подібним шансом?
- У Віктора, наскільки я знаю, зараз сольна програма. Вдала програма чи ні - судити не мені. Нехай про це скажуть глядачі, які приходять на його концерти.
Довідка: Степан Петрович Гіга народився 16 листопада 1959 року у с. Білки Іршавського району Закарпатської області.
1980-1983 рр. - навчання в Ужгородському музучилищі, яке закінчив на рік швидше, склавши іспити екстерном.
1983 р. - вступає до Київської консерваторії.
1988 р. - стає солістом Закарпатської обласної філармонії.
1995 р. - перший повноцінний сольний альбом.
20 лютого 1998 року стає заслуженим артистом України.
2000 р. - початок співпраці з шоу-балетом "Віклен" (м. Тернопіль)
2002 р. - сформувався остаточний склад колективу "Друзі мої".
28 грудня 2002 р. отримав звання народного артиста України.
Одружений, виховує двох дітей - доньку Квітославу і сина Степанка. Дружина Галина - колишній адміністратор Закарпатської філармонії, зараз - директор Мистецької агенції Степана Гіги. Розмовляла Ірина БЕЛЯКОВА