ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Юристи європейської держави

    27 апреля 2024 суббота
    Аватар пользователя Гость

    …Коли ми нещодавно вели розмову з проректором з гуманітарної освіти і виховання УжДІІЕП Людмилою Огородник про навчальний процес і позакласну роботу, то, при згадці про інститутський юридичний факультет, вона відразу спогадала про студентську юридичну клініку. Це привабило мою увагу. Тому й зустрівся з деканом факультету Арзеном Ухалем, котрий підтвердив, що юридична студентська клініка "Альтернатива" у справах захисту прав біженців - оригінальне явище для нашої держави. Його всіляко підтримують на всіх рівнях, студентів запрошують на всеукраїнські та закордонні форуми.

    Та поки що про факультет.

    Арзен Михайлович Ухаль повідомив про свою рідну царину наступне:

    - На юридичному факультеті здобувають кваліфікацію правознавства понад тисячу студентів денної та заочної форми навчання. Є, в угоду швидкоплинному часу, і дистанційна форма навчання, цебто розробляються нав-чальні курси, що містять у собі електронні варіанти лекцій, практичних та інших занять. В особливу групу виділяються близько чотирьохсот студентів заочної форми навчання з числа працівників правоохоронних органів України. Всі вони здобувають другу вищу освіту за визначеною спеціальністю.… З нового року, зазначимо, починаємо підготовку магістрів.

    [i]- Згідно з Болонською угодою?[/i]

    - Так. Не будемо вже вести підготовку спеціалістів, а - бакалаврів і магістрів.

    [i]- Нове, розумію, радує, але цікаво, скільки було перед цим випусків?[/i]

    - Уже три.

    [i]- А які можливості щодо працевлаштування після закінчення юридичного факультету?[/i]

    - Після закінчення юрфаку, - а ми ведемо таку статистику, - 98 відсотків випускників праце-влаштовуються. Проблем із цим не виникає. Інша справа, коли людина хоче відразу "скочити" на занадто високу посаду. Але носії подібних "зоряних хвороб" - винятки, що можуть виникнути хіба теоретично. [foto]2004/10/29/157_5.jpg[/foto]

    [i]- Які пріоритети в роботі юридичного факультету?[/i]

    - Основний пріоритет - підготовка висококваліфікованих спеціалістів, юристів. Для цього є всі матеріально-технічні і наукові можливості. Наприклад, на факультеті створені та функціонують ряд кафедр - теорії держави і права, приватного права і цивільного процесу, кримінального права і кримінального процесу, а найголовніше - створений навчально-методичний кабінет зі всіх напрямків і навчальних дисциплін. І плюс до цього - унікальний музей-лабораторія криміналістики, якого в Україні ніде більше нема. Навчально-методичну і виховну роботу на факультеті забезпечує кваліфікований професорсько-викладацький колектив у складі двох академіків, вісьмох докторів наук і професорів, двадцятьох кандидатів наук і доцентів. Залучаємо до роботи великих професіоналів-практиків з Ужгорода та з-за меж області. Велику увагу надаємо проходженню студентами практики - уклали договори з 35-ма базами практики. На факультеті діє аспірантура зі спеціальностей "Цивільне право і цивільний процес", "Сімейне право" і "Міжнародне право". В ній - заочна й денна форми навчання. Тільки в цьому році захистили дисертації чотири викладачі нашого факультету. Це - дуже високий показник. В цьому році захистяться ще мінімум три кандидати. Тобто, як бачите, ставка робиться на підготовку своїх спеціалістів. Ефективна робота неможлива і без наукового співробітництва з провідними вузами світу і України. У нас такі договори є зі США, Польщею, Словаччиною, Чехією, Угорщиною, тепер стоїть питання про укладення угоди з провідними вузами Румунії. Двічі в рік на базі нашого інституту проводяться міжнародні конференції. Наприкінці березня якраз пройде такий форум щодо Болонської декларації. Видаються відтак прекрасні збірники за матеріалами конференцій. Географія учасників - від Москви до Нью-Йорка.

    [i]- Випускники за спеціальністю "Міжнародне право", скажімо, де працевлаштовуються? За кордоном чи в Україні в міжнародних різних інституціях?[/i]

    - В основному вони є спеціалістами по Центральній та Східній Європі. В Ужгороді є багато таких фірм, що беруть їх до себе. В нас діє і спеціалізований факультет з міжнародних відносин. Ряд наших студентів паралельно вчиться там. Вони стають і юристами, і країнознавцями. Через це географія працевлаштування дуже розширюється.

    [i]- Чи є у вас якісь вимоги до зовнішнього вигляду студентів, до їх поведінки у вузі, в побуті?[/i]

    - Культура - пріоритет. Яке в них самовиховання, такими вони й спеціалістами стануть. Факультет починається з місця, куди й королі ходять пішки.… Повсюди юрист має поводити себе аристократично, блискуче. Це - показник. І в цьому ви самі можете переконатися на кожному кроці. Керівництво, ректорат, зокрема і ректор Федір Григорович Ващук, матеріально і морально підтримують нас у реалізації прагнення щоденно підтримувати ідеальний побут.

    [i]- Із ним, до речі, тісно сусідує позакласна робота. Як із нею?[/i]

    - За кожним курсом закріплені куратори з числа молодих ініціативних викладачів. Вони предметно працюють з молоддю. Тому й немає "НП", кричущих порушень дисципліни. Та й чималий відсоток, не забуваймо, з числа працівників-правоохоронців. Це сам по собі - дисциплінуючий момент.

    [i]- Чи склалися традиції зв'язку з випускниками?[/i]

    - Ми підтримуємо цю сув'язь. Отримуємо подяки від керівників, де працюють наші випуск-ники. Пишуть і вони. Заходять.

    КЛІНІКА "АЛЬТЕРНАТИВА" - РЕАЛЬНІСТЬ, А НЕ ДИВО!

    Про неї мовили завідувач кафедри цивільного права і цивільного процесу Хома Олексик та молодий керівник клініки Володимир Навроцький. "Альтернатива", дізнався, працює вже три роки. Відштовхнулися від думки Генерального секретаря ООН Кофі Аннана: "Однією з найбільш вразливих груп населення у світі є люди, переміщені в результаті конфлікту, переслідування чи інших порушень прав людини…". Це нині - один із найактуальніших напрямків роботи. Вся діяль-ність проводиться у співпраці з Міжнародним фондом охорони здоров'я та навколишнього середовища "Регіон Карпат" при підтримці Управління Верховного комісара ООН у справах біжен-ців. Основною місією клініки є навчання студентів та надання юридичної допомоги особам, котрі мають бажання отримати статус біженця в Україні, заяви яких прийняті до розгляду органами міграційної служби або набули статусу біженця в Україні. Юридичні клініки надають можливість студентам здобувати навички аналізувати нормативно-правову базу для формування правової позиції, роз'яснювати законодавство в доступній фор-мі, дають безцінний досвід для роботи в правовій сфері, вміння працювати в команді, ліпше розуміти законодавство, права і свободи людини та можливості їх реалізації. Клієнти ж мають чудову можливість отримати достатню інформацію про чинне законодавство та власні права, а ще - правовий захист і юридичну допомогу.

    Слід зазначити, що за час діяльності клініки розроблено та запроваджено спецкурс "Міграційне право: захист прав біженців", що читається викладачами юридичного факультету УжДІІЕП, експертами правозахисного центру NEEKA, створена бібліотека літератури з питань захисту прав біженців. А ще студенти брали активну участь у проведенні "круглих столів" студентських юридичних клінік для біженців у Львові та Києві (2003). Студенти "Альтернативи" зареєстровані учасниками щорічних міжнародних судових змагань з міграційного права, захисту прав біженців тощо.



    [b]На фото 2: Завкафедри Хома Олексик (праворуч) та керівник "Альтернативи" Володимир Навроцький[/b]



    Василь ЗУБАЧ, Ужгород