Megemlékezések nemzeti ünnepünk alkalmából
30 апреля 2025 среда

15.03.2014 (19:50)
Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc március 15-i kezdetének emlékére Kárpátalja több településén tartanak ünnepségeket.
A rendezvénysorozat már 14-én kezdetét vette Beregszászban a Rákóczi-főiskola és a város önkormányzata szervezésében.
A rendezvényekről folyamatosan frissülő cikkünkben olvashatnak.
Ünnepség Beregszász Megyei Jogú Önkormányzata szervezésében
Beregszász Megyei Jogú Önkormányzata az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc 166. évfordulója alkalmából Beregszászon a Petőfi-szobornál tartott megemlékezést pénteken.
1989-től hagyomány Beregszászban, hogy a Petőfi-szobornál összegyűlt tömeg méltatja a szabadságharc kezdetének évfordulóját. „Azok előtt a forradalmi ifjak előtt hajtunk fejet, akik vértelen forradalmat vívtak, és akik egy forradalmi gondolat keretében indították el a magyar népet a polgárosodás útján" – mondta Zubánics László, Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet elnöke.
Az ukrán és a magyar himnusz eléneklését követően Babják Zoltán, Beregszász polgármestere köszöntötte a jelenlévőket. Bátor kiállásra és összetartásra szólította fel nemcsak a jelenlévőket, hanem a magyar közösséget, mert a jelenlegi nehéz helyzetben erre van leginkább szükség. Mint elmondta, nem megengedhető, hogy az ukrajnai helyzet miatt Beregszászban is elszabaduljanak az indulatok, és ellentéteket szítsanak a város lakosai között. Köszönetet mondott azért, hogy a város polgárai nem engedtek a provokációknak, hanem higgadtan és meggondoltan viselkedtek az elmúlt időszakban. Egyben ígéretét tette a szebb, jobb és élhetőbb Beregszászért, Kárpátalja magyarságának fővárosáért.
„A kárpátaljai magyarság mindig is érezhette és érzi az anyaország támogatását, mely az utóbbi időkben kiemelt figyelmet fordít e magyar közösségre. A szabadság azoké, akik elég bátrak ahhoz, hogy kivívják azt!" – mondta Tóth István, Magyarország Beregszászi Konzulátusának főkonzulja. Továbbá hangsúlyozta, hogy a határokon átívelő nemzetegyesítés csak erősíti a magyarságot. A határon túliak részt vehetnek Magyarország erősítésében, és az anyaország is többet tud tenni értük ott, ahol élnek. Bármikor számíthatnak a magyar kormány támogatására.
A rendezvény végén a jelenlévők elhelyezték a kegyelet koszorúit a forradalom lánglelkű költője, Petőfi Sándor szobránál. A megemlékezés, melyen versekkel közreműködtek a Beregszászi 4. sz. Kossuth Lajos Középiskola diákjai, a szózat eléneklésével ért véget.
Gál Adél