Звернення общества Подкарпатських Русинов.
30 апреля 2025 среда

04.02.2009 (23:39)
Звернення общества Подкарпатських Русинов.
До жителів Подкарпатської Русі.
Оцінюючи нинішнній стан нашого життя, треба об'єктивно проаналізувати період після 1945р. Бо тільки тоді можна зробити правильні висновки про теперішній час і збагнути, що нас очікує надалі. Для такої оцінки ми виходимо з двох незаперечних істин. Перша: наш край до 1945р. перебував, в цілому, на токому ж рівні розвитку, як і наближені до нас регіони ( за 30-50км) теперішніх сусідніх держав Словаччини і Мадярщини. Друга істина стара, як світ, і говорить, що все пізнається в порівнянні. Так от, якщо порівняти стан нашої інфраструктури, комунального господарства, медицини, екології , рівень зайнятості населення, оплату праці, як і будь-які інші показники в житті суспільства з показниками цих регіонів сусідніх держав, то приходимо до сумних висновків, що ми дуже відстали у всіх сферех людської діяльності. А тому ми відкидаємо всі балачки влади про якесь міфічне процвітання і здобутки, як і пустопорожні обіцянки, які роками лунають, про плани. програми, наміри, концепції і т.ін. За нашою оцінкою, весь післявоєнний період характеризується чітко вираженим колоніальним статусом нашого краю, який використовувався як джерело дешевої робочої сили , дармової сировини та важливого стратегічного плацдарму, націленого проти Європи.Якщо з розпадом Радянського союзу остання функція відпала, то перші дві зберігаються в повній мірі до нинішнього часу.Який є вихід з цього вкрай незадовільного становища? На наше глибоке переконання, єдиним виходом з цього є здобуття нашим краєм сильної самоврядності, тобто автономії з широкими повноваженнями, згідно обласного референдуму 01.12.1991р.На наш погляд, вже кожному жителю краю має бути зрозуміло, що Київський центр не здатний і неспроможний вирішувати насущні проблеми нашого краю.
Для отримання автономіїї, окрім обласного референдуму, в нас є незаперечні історичні і правові підстави:
1. наш край ніколи не входив в жодне державне утворення на сході і навіть ніякої згадки про наш край в літописах Київської Русі немає;
2. у прийнятному в Хусті 21.01.1919р. всекрайовим з" їздом рішенні умовою входження до Західноукраїнської народної республіки, було врвхування нашої окремішності.
3. Мадярщина законом №10 від 21.12.1918р.н.надаланашому краю автономію.
4. Сен-Жерменський договором 1919р.з. Австрією та Тріанонським договором1920р. з Мадяршиною зафіксоване наше входження до Чехословацької республіки як автономної одиниці з широкими правами. Ці права були реалізовані в повній мірі восени 1938р. Згідноконституційного закону про нашу автономію, навіть Президент чехословацької республіки не міг бути обраним, якщо за нього не проголувала більшість депутатів парламенту від Підкарпатської Русі.
5. В Рядянської Союз наш край увійшов в статусі держави .
Отже, можна одночасно стверджувати, що кожна область України не має вагомих історичних і правових підстав на автономію, як наш край
Виникає питання, що дасть нашим людям і нашому краю автономія?
Оскільки основою автономії є принцип приналежності всіх природних ресурсів і матеріальних благ, створюваних (існуючих) на території автономії, жителям автономії, то можна з великим оптимізмом дивитися в майбутнє нашого краю. Ми виходимо з того, що наш край є економічною самодостатньою одиницею і з нинішнім ганебним та принизливим його становищем вічно достаційного регіону час покінчити.
Далі буде.
http://hasoprotivlenie.livejournal.com/