ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Закарпаття — український "Вавилон"...

    03 мая 2024 пятница
    62 переглядів

    Населення Закарпатського краю, який географічно розташований в центрі Європи, сформувало унікальну спільноту, де віками разом проживали люди різних національностей, пов’язаних соціально-культурними та родинними зв’язками. Ми поєднані спільною історією та минулим. Нинішнє Закарпаття – сучасний український „Вавилон”, де переплетені різні культури, віро-сповідання і мови.

    Нині, коли людство потерпає від великої кількості кривавих конфліктів, що виникають на міжнаціональному та релігійному підґрунті, унікальність мирного співіснування багатонаціональної спільноти нашого краю, варте визнання Закарпаття одним з „Семи чудес України”.

    В Закарпатській області проживають представники понад 100 національностей. Згідно з переписом населення 2001 року тут налічується 1010,1 тис. українців, у тому числі 10,1 тис. русинів, 151,5 тис. угорців, 32,1 тис. румун, 31,0 тис. росіян, 14,0 тис. циган, 5,6 тис. словаків, 3,5 тис. німців, а також 1540 білорусів, 565 євреїв, 518 поляків, 490 вірмен та інші національності.

    Традиційна зустріч начальника відділу у справах національностей обласної державної адміністрації Юдіти Євчак з представниками медіа краю була цікавою та змістовною.

    Пані Євчак поінформувала журналістів про роботу органів місцевої влади, яка одним з пріоритетних завдань вважає зміцнення історично-традиційної атмосфери міжетнічної злагоди, толерантності співжиття та високого рівня взаємопорозуміння між представниками різних національних груп, конкретне вирішення їх запитів щодо збереження своєї національної ідентичності.

    Для задоволення потреб національних меншин в області створена мережа освітніх і культурно-мистецьких закладів, яка приведена у відповідність до національного складу населення і постійно вдосконалюється. Вона у повній мірі відповідає як чинному законодавству України, так і міжнародним нормам, а стосовно розв’язання окремих з них навіть краща.

    В області функціонують 121 загальноосвітня школа, гімназія та ліцей з мовами навчання національних меншин.

    У 84 дошкільних закладах із 518 виховання ведеться на мовах національних меншин, в тому числі в 71 – на угорській, в 1 – на російській, у 2– на румунській, у 9 – на українській та угорській, в 1 – на українській та німецькій мовах.

    Підготовка відповідних кадрів здійснюється на філологічному факультеті Ужгородського національного університету, де функціонують угорське, російське, німецьке, словацьке та румунське відділення.

    В обласному управлінні освіти та науки, у міських і районних відділах, де функціонують школи з мовою національних меншин, працюють фахівці із знанням відповідної мови. В області діє Центр координації діяльності навчальних закладів національних меншин.

    Закарпатська телерадіокомпанія провела вже восьмий міжнародний телефестиваль народної творчості для національних меншин «Мій рідний край».

    Ряд національно-культурних товариств має свої періодичні видання. Зокрема, на ромській, українській та угорській мовах виходить всеукраїнська газета «Романі Яг», газета товариства «Матіца словенска» на Закарпатті «Підкарпатський словак», журнал товариства словацьких жінок «Довіра», тижневик Демократичної Спілки угорців України «Хроніка угорців України» , обласної (румунської) спілки „Дачія» – газета „Апша», русинських організацій «Подкарпатський русин» та інші.

    На запитання журналістів стосовно визнання русинської національності в Україні пані Євчак пояснила, що наразі Академія наук погодилася з існуванням в Україні національності – русин і є оптимістичні очікування визнання такої національності в Україні з боку Верховної Ради України. На думку пані Едіти, національна ідентифікація є справою громадянина, а не науковців, що чітко визначено в Конституції України.



    Микола КОШУТА, "Трибуна"

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору