ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Пірати візуального простору

    07 мая 2024 вторник
    Аватар пользователя Гость

    Наша молода держава прагне інтегруватися в європейський і світовий економічні простори. Відтак питання захисту інтелектуальної власності зараз стали ще більш актуальними. Слід відзначити, що останнім часом на державному рівні приділяється велика увага правовому забезпеченню вирішення цих питань. Зокрема, у березні цього року постановою уряду Віктора Януковича затверджено правила роздрібної торгівлі, порядок виробництва та зберігання аудіо- та відеопродукції.

    Однак, попри активні дії правоохоронних органів щодо захисту прав інтелектуальної власності, загальний рівень правопорушень у цій сфері залишається високим. А це є підставою для звинувачення України в низьких стандартах охорони інтелектуальної власності. Так, Міжнародний альянс інтелектуальної власності поставив Україну першою в списку 58 країн із низькими стандартами охорони інтелектуальної власності. Зокрема, це стосується аудіовізуальної продукції, програмного забезпечення, фармацевтичних препаратів.

    За даними ж Українського центру економічних і політичних досліджень імені О.Разумкова, 70 відсотків населення України купує підроблену аудіо-, відеопродукцію, маркіровану загальновідомими товарними знаками. Лише пята частина населення її ніколи не купує. Пояснення цьому зрозуміле: 42,4% громадян віддають перевагу дешевим товарам, навіть якщо знають, що вони підроблені. Майже 40% українських споживачів якість підроблених товарів вважає цілком прийнятною. Серед основних причин такої ситуації – обмежена платоспроможність більшості українців. Тому діє потужний стимул до придбання та споживання ними дешевшої продукції, але виготовленої з порушенням прав інтелектуальної власності.

    На думку експертів, створенню в Україні ефективної системи охорони інтелектуальної власності перешкоджають передусім недосконалість правової системи нашої держави. У розвинутих країнах світу інтелектуальна власність захищається законом. Серед людей поки що панує зневага до охорони прав інтелектуальної власності, до того ж відсутнє і належне інформаційне забезпечення діяльності в цій галузі.

    Закарпаття не є винятком серед інших областей України, де буйно процвітає тінізація у сфері інтелектуальної власності.

    Нещодавно в ОДА пройшло чергове засідання робочої групи з реалізації Програми скоординованих дій правоохоронних та контролюючих органів по боротьбі з незаконним виробництвом, розповсюдженням і реалізацією аудіо- та відеопродукції, компакт-дисків та інших обєктів інтелектуальної власності. Ще торік Іван Різак підписав розпорядження, згідно з яким при РДА та МВК були створені спеціальні робочі групи. Однак їх робота поки що є неефективною. До прикладу, щомісячні звіти робочої групи Берегівського МВК носили суто формальний характер. Інформації обмежувалися одним реченням, яке постійно закінчувалося „...проведено перевірку об’єктів торгівлі з реалізації аудіо- і відеопродукції, компакт-дисків, порушень не виявлено”. Однак проведена нещодавно позачергова раптова перевірка правоохоронцями з участю робочої групи ОДА в магазині „Маестро” (м.Берегово) таки виявила компакт-диски та DVD-відеодиски без голографічних марок та іншу контрафактну аудіо- і відеопродукцію. Як казав один мудрець: „Довіряй, але перевіряй”...

    Інше, не менш важливе питання – виплата авторської винагороди театрально-видовищними установами краю за використання творів у своїй театрально-концертній діяльності. Як повідомили в управлінні освіти і науки ОДА, заборгованість цих установ перед державним підприємством „Українське агентство з авторських і суміжних прав” Міністерства освіти і науки України перевалила за 155 тисяч гривень. Цікаво, що найбільшу заборгованість мають: Закарпатський російський драмтеатр – 51,4 тисячі, Закарпатський театр ляльок – 48,3 тисячі, Закарпатський обласний укрмуздрамтеатр – 32,8 тисячі гривень. Недарма народне прислів’я каже: „Обіцянка – цяцянка, а дурневі – радість”...

    За даними ж правоохоронців, за 8 місяців цього року виявлено 13 злочинів у сфері інтелектуальної власності. Порушено кримінальні справи, з яких 4 – за порушення авторських та суміжних прав, 1 – зловживання посадовими особами, 6 – виготовлення, зберігання, перевезення в Україну з метою збуту або збут підроблених грошей, державних цінних паперів, 2 – хабар. У ході вжитих заходів, спрямованих на розкриття злочинів у цій сфері, особлива увага приділялася виявленню підпільних цехів з виробництва фальсифікованої продукції. У порушників вилучено 7253 одиниці контрафактної продукції на загальну суму близько 225 тисяч гривень.

    Наприклад, ужгородськими правоохоронцями затримано місцевого підприємця, котрий реалізовував на ринку „Спедітор” та в магазині „Орієнт” DVD диски із записами фонограм. Як з’ясувалося, насправді ці авторські права належали ТО „Геміні”, ПП „Відео-Галактика” та ТОВ „Українська DVD компанія”. Отож, порушивши авторські права цих компаній, за 3 місяці реалізації “пірат” завдав збитків на суму 165 тисяч гривень. Порушено кримінальну справу.

    А співробітниками Мукачівського міськвідділу міліції було встановлено, що мукачівець, директор фірми “Сигнал” (зверніть увагу, посадова особа!) з метою отримання незаконного прибутку, не маючи відповідних ліцензій майже впродовж року здійснював в мікрорайоні “Росвигово” (м.Мукачево) трансляцію по кабельній мережі центральних телеканалів. Чим завдав агентству “Візит” збитків на суму понад 18 тисяч гривень.

    На Воловеччині місцевими правоохоронцями затримано автомобіль, водій якого (мешканець Києва) перевозив близько 5 тисяч неліцензійних компакт-дисків та DVD-відеодисків без упаковки та голографічних марок. Знайдена продукція відтворена піратським шляхом. Звісно, її було вилучено. Збитків завдано на суму 18,5 тис.гривень. Порушено кримінальну справу. Та історія на цьому не закінчилась. Аби правоохоронці припинили подальшу перевірку і не притягали його до відповідальності, киянин спробував дати хабара (300 дол.США) одному з міліціонерів. Та не на того натрапив. Гроші вилучено, порушено ще одну кримінальну справу. Як-то кажуть: „Жадність фраєра згубила”, а тут навпаки, – „щедрість”...

    Ще один факт порушення. Хустськими правоохоронцями проведено перевірку торговельного центру „Артем”. Як з’ясувалося, приватний підприємець цього центру в одному з барів незаконно розповсюджував DVD диски як неліцензійну контрафактну продукцію. Звісно, не маючи на це угоди з авторами або з представниками юридичних фірм, які захищають авторські права та суміжні права на території України. На 95 тисяч гривень завдано збитків. Порушено кримінальну справу.

    Окрім цього, протягом року працівниками міліції у сфері інтелектуальної власності виявлено 55 адмінправопорушень щодо незаконного розповсюдження примірників аудіовізуальних творів і фонограм. До відповідальності притягнуто 55 осіб. Для порівняння: торік викрито тільки 7 адмінправопорушень і 7 осіб притягнуто до відповідальності.

    Інтелектуальна власність є надзвичайно важливим чинником розвитку кожної держави. Від розв’язання проблеми створення ефективної системи охорони авторського права залежить інноваційна модель розвитку України, її модернізація, підвищення конкурентоспроможності у світовій соціально-економічній системі. А для цього в нашій державі має бути створене цивілізоване ринкове середовище. Лише тоді і підприємці, і споживачі будуть надійно захищені від недобросовісної конкуренції, пов’язаної з неправомірним використанням об’єктів інтелектуальної власності, виробни-цтвом фальсифікованих товарів. На цьому наголошує і Президент України Леонід Кучма, і глава уряду Віктор Янукович. Прийнятий Закон про захист інтелектуальної власності має стати міцним законодавчим фундаментом у системі охорони авторського права. Валерія ГРОМИЦЬКА