ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Три Манайли — "велика трійця" образотворчого мистецтва Закарпаття

    03 июля 2024 среда
    37 переглядів

    Федір Манайло разом з Адальбертом Ерделі та Йосипом Бокшаєм творять "велику трійцю" закарпатського образотворчого мистецтва. Кожен з них – глибоко індивідуальний і абсолютно несхожий на інших двох. Але в сукупності вони позначили оті три русла, якими після них почало розвиватися крайове малярство.

    Манайло пішов найоригінальнішим шляхом, черпаючи натхнення з народу. Воістину, він став найнароднішим художником Закарпаття, переосмисливши і піднявши народну спадщину до рівня високого мистецтва.

    На жаль, маючи видатних художників, мало можемо похвалитися їхньою пропагандою у світі. Ганьба казати, але навіть “велика трійця” до останнього часу не мала належних альбомів. А що таке художник без альбому? Як тоді показати його оригінальність у повноті і розвитку?

    Тому таким потрібним кроком у популяризації нашого мистецтва є вихід альбому “Художники родини Манайло”, який побачив світ цього року в Будапешті. 120-сторінкове видання великого формату прекрасної поліграфії було профінансоване частково угорською владою, а частково – родиною народного художника.

    Звідси, певно, і незвичність книжки: вона знайомить не тільки з творчістю Федора Манайла, а і його нащадків. Син художника Іван закінчив Київський художній інститут. Тридцятилітнім очолив Ужгородське училище прикладного і декоративного мистецтва і 13 років був його директором. Але не полишав малювання. Малює й дотепер.

    Онук народного художника – Андрій Манайло закінчив Львівський поліграфічний інститут. Бере участь в багатьох виставках. А в угорському місті Вац ним розписана алея каплиць. Власне на творчості цих трьох художників і побудований альбом. Хоча не обійшлося й без інших Манайлів – онуків і правнуків. Усього я нарахував роботи одинадцяти представників цієї родини.

    Манайли перебралися в Угорщину після того, як Іванові зробили в Будапешті операцію на серце. Але не забувають про свою малу батьківщину, про що свідчить і альбом.

    Наклад книжки доволі великий – тисячу примірників. Тут представлено майже всі робота народного художника, на які мала вихід родина. На жаль, Федора Манайла в Угорщині мало знають. Тому паралельний текст угорською мовою має сприяти його популяризації.

    Поширювати видання Манайли хочуть більше в Україні, де ім’я народного художника зажди викликала цікавість. (Наприклад, Федір Манайло разом з Іваном Чендеєм був одним із творців культового фільму “Тіні забутих предків”). Останній, до речі, про художника, з яким товаришував, відгукувався так: “Манайло –живописець – найкраще, що могло дати Закарпаття зі своїх народних глибин”.

    Альбом “Художники родини Манайлів” є лише одним із кроків у пізнанні глибокої і самобутньої особистості. Всі головні дослідження – ще попереду. Щоб пізнати генія, треба самому стояти в рівень з ним. Свого відкривача творчість Федора Манайла ще чекає.



    Олександр ГАВРОШ, "Мукачево.net"

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору