ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Добавить комментарий

    29 апреля 2025 вторник

    Карпатські русини не допустять на рідній землі проявів ксенофобії та міжетнічної ворожнечі!

    269 переглядів

    Це щодо повторення (Не дай Боже!)) варварської акції проти рабина Закарпатської області Менахема Тайхмана в Ужгороді.

    Рабин Менахем Тайхман запалює першу ханукальну свічку у великій синагозі Ужгорода.
    Рабин Менахем Тайхман запалює першу ханукальну свічку у великій синагозі Ужгорода.

    Симптоматичним назвали карпатські русини у цілому світі пограбування помешкання рабина Ужгорода та Закарпатської області Менахема Менделя Тайхмана 7 жовтня 2007 року. Йдеться не про пограбування на побутовому ґрунті з метою оволодіння коштовностями, а про якусь варварську акцію, учасник(и) якої ставили за мету не стільки заволодіти матеріальними цінностями, скільки зруйнувати житло, зробити його непридатним для подальшого користування, знищити майно господаря помешкання та залякати рабина і його родину – дружину і чотирьох малолітній дітей. Для Підкарпаття (Закарпатської області) цей трагічний факт – чи не єдиний в її тисячолітній історії. Русинська (корінний етнос) та єврейська (національна меншина) громади протягом останніх щонайменше п’яти століть мирно співіснують, на цій землі ніколи не було єврейських погромів. Натомість, існували й продовжують існувати сусідські відносини, характерними рисами яких є взаємоповага та толейрантність.

    Висловити співчуття рабину Тайхману і його родині, виявити свою підтримку йому, а в його особі й цілій єврейській громаді Закарпаття, стало обов’язком честі русинських громадських організацій. Голова Всесвітнього Конгресу Русинів проф. Павло Роберт Маґочій з цього приводу оголосив Декларацію (від 26 жовтня 2007 р.), в якій гостро засудив цей акт вандалізму як такий, що може викликати в регіоні процеси погіршення міжетнічних взаємин. Декларація, поширена в цілому русинському світі через засоби масової інформації, зважує на те, що „ця подія є надзвичайною, оскільки на противагу більшості інших регіонів Центральної та Східної Європи Ужгород та історичний регіон Підкарпатської Русі, ніколи не знав погромів. У той час як саме місто Ужгород є місцем проживання осіб багатьох національностей, регіон Підкарпатської Русі населений переважно русинами. Карпаторусини, де б вони не мешкали, з жахом реагують на те, що сталося з оселею рабина Тайхмана”.

    Всесвітній Конгрес Русинів закликав владу України докласти усіх зусиль, аби знайти злочинців та притягнути їх до відповідальності. Група американців русинського походження (Міка Попович, Елайн Русинко, Віктор Габурчак, Харолд Кривел) та наукова інституція „Карпаторусинський дослідний центр” (Еріе, Пенсільванія) надіслали на ім’я рабина М.М.Тайхмана скромну фінансову допомогу як прояв підтримки у скрутному становищі.

    4 грудня, у перший день важливого єврейського свята Хануки на запрошення рабина Менахема Менделя Тайхмана група представників русинської інтелігенції та громадських організацій взяла участь в урочистостях запалення першої ханукальної свічки, які відбулися в будівлі великої синагоги Ужгорода (нині філармонія). Серед присутніх патріарх русинського руху Василь Сарканич, народна русинська співачка, колишня солістка Закарпатського народного хору Віра Баганич, заслужений вчитель України, член Всесвітнього Конгресу Русинів Михайло Алмашій, голова Крайового товариства підкарпатських русинів Микола Бобинець, народний художник України, лауреат Національної премії ім. Т.Шевченка Володимир Микита, голова Ужгородського Общества ім. А.Духновича, директор приватного видавництва к.ф.н. Валерій Падяк та ін. Оплесками зустріла єврейська громада Закарпаття текст Декларації Всесвітнього Конгресу Русинів, який зачитав В. Падяк. Також В.Падяк додатково наголосив, що є чимало прикладів русинсько-єврейського порозуміння та взаємопідтримки. Так, колишній член єврейської громади Сваляви Стефан Молдаван, який живе у Канаді, щорічно жертвує кошти на утримання русинських недільних шкіл Закарпаття. (Під час Холокоста його врятувала русинська родина).

    У своєму виступі рабин Тайхман виказав глибоку вдячність людям, які у цей складний для нього, його родини і цілої єврейської громади Закарпаття час розділили із ним і єврейською громадою неочікувану біду, висловили у його особі підтримку єврейській громаді Закарпаття та сприяють збереженню міжетнічного спокою і стабільності у Закарпатській області. Рабин Менахем Мендель Тайхман подякував русинським організаціям за моральну і матеріальну підтримку та висловив бажання передати зібрані кошти у фонд підтримки дітей-сиріт у Закарпатській області, повідомляє прес-центр Ужгородського Общества ім. А.Духновича.
    В Закарпатье сожгли квартиру главного раввина Ужгорода!
    Ужгород: Свиток Торы — символ непрерывности еврейской традиции
    Іудейська синагога відкрилась у закарпатському Мукачеві
    В городе Мукачево Закарпатской области неизвестные осквернили старинную синагогу

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору