ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Як почувається найвища вершина Українських Карпат?

    05 мая 2024 воскресенье
    50 переглядів

    Науковцi стверджують, що найвища вершина Українських Карпат Говерла не зменшилася i не просiла, тож буде знову вiдкрита для масових сходжень. Останнє масове сходження на найвищу вершину українських Карпат наробило багато галасу. Пiсля того, як на гору разом iз Вiктором Ющенком одночасно зiйшло близько 15 тисяч осiб, поповзли чутки, що Говерла не витримала такої навали туристiв i почала просiдати. А вiдповiдальнi особи обласного рiвня навiть поспiшили заявити, що на цiлих десять рокiв гору для масових сходжень закриють.
    Чи так це насправдi, відповідає директор Карпатського нацiонального заповiдника Антон Яворський.

    - Антоне Iвановичу, чи правда, що вiд небаченої ранiше кiлькостi туристiв, якi 17 липня разом з Президентом пiднялися на гору, Говерла просiла? Кажуть, що виникла загроза зменшення її висоти?



    - Це цiлковита нiсенiтниця! Говерла не зменшилася i не просiла. Пiсля цього свята нашi науковцi спецiально зiйшли на вершину й дослiджували її за рiзними параметрами. Можу авторитетно запевнити: нiчого загрозливого i страшного не сталося.

    Iнша рiч, що такого неорганiзованого сходження нiколи ранiше тут не бувало, а некерованi потоки туристiв, рятуючись вiд негоди, витоптали рослиннiсть i залишили пiсля себе купи смiття. Та гору вiд слiдiв присутностi людини врятувала злива - все смiття просто змило донизу потоками води.



    - Звiдки ж взялися чутки, що на Говерлу туристiв бiльше не пустять? Що гору закриють на десять рокiв?



    - Вперше таке чую. У нас i далi вiдбуваються сходження, усi охочi нинi можуть пiднятися на вершину, помилуватися краєвидами. Ми не маємо, я б сказав, морального права сховати вiд людей нацiональну святиню. Просто тiєї недiлi на гору прийшло забагато людей й вони фiзично не могли вмiститися на однiй стежцi. Це й спричинило тисняву та нещаснi випадки. А нинi все нормально. Нехай люди йдуть на Говерлу, ми їм будемо тiльки радi.



    - Тобто обмежень нiяких не буде?



    - Пiсля наймасовiшого сходження ми скликали науково-технiчну раду, на якiй ухвалили рiшення про будiвництво нової стежки, яку мас-медiа вже охрестили "європейською".



    - Що це за стежка?



    - Ми плануємо з гiрського камiння викласти доволi простору спецiальну стежину на Говерлу, обладнати її оглядовими майданчиками, огорожами, а де треба - й перехiдними мiстками. Це не для обмеження, а для полегшення сходжень. Адже дорогою на вершину туристовi трапляється близько 40 небезпечних дiлянок, якi особливо важко даються людям похилого вiку.

    Адже побувати на Говерлi вже стало справою честi -- сюди йдуть i старi, i малi. Люди збиваються з маршруту, блукають, втомлюються. Щоб полегшити сходження i зробити його бiльш цивiлiзованим,

    європейським, ми i вирiшили прокласти стежку. Це допоможе i туристам, i самiй горi: люди уникнуть травматизму, а Говерла - зайвої ерозiї грунту.



    - Для обладнання такої стежки потрiбнi чималi кошти?



    - Не так уже й багато. За нашими пiдрахунками, всього 750 тисяч гривень. Ми розраховуємо не тiльки на державнi кошти, але й на спонсорську допомогу.



    - Якщо наступного року люди знову захочуть зiйти на Говерлу, їм це дозволять зробити?



    - Звiсно, що так, але ж не 15 тисяч осiб! Це просто нерозумно. Тому незначнi обмеження все-таки будуть.



    - Яка, на вашу думку, максимально допустима кiлькiсть людей пiд час масових сходжень?



    - Цiлком нормально, коли в складi однiєї туристичної групи є до 300 чоловiк. Якщо йдеться про масове сходження, то це може бути 3-5 тисяч. Але ж не 15 тисяч! Навiщо стiльки люду на горi? Не треба спiлкування з природою перетворювати на масову процесiю чи мiтинг...



    Оксана ПАХОЛКО, "Експрес"


    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору