ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Запрошення у вишивковий дивосвіт

    26 апреля 2024 пятница
    50 переглядів

    Святом для душі, естетичної насолоди стане для читачів книга Наталії Герцег "Ок­самитовий світ вишивки", матеріал до якої добирався з метою надати можливість зазирнути в яскравий світ ви­шивки в кількох його вимірах. Тому одна з частин книги переконливо розповідає про творчість майстрів вишивки, інша присвя­чена техніці вишивання. Приємно, що пе­ревага надається ілюстраціям виробів з орнаментами, характерними для Закар­паття, а з багатьох видів технік вибрані найбільш популярні.Книга містить короткі відомості про творчість 15 найбільш відомих майстрів вишивки з різних районів області, знаних не лише на Закарпатті, в Україні загалом, але й у країнах Західної Європи, Канаді, США... Вони представляють Бойківщину, Лемківщину, Гуцульщину, є серед них і представники словацької, угорської, німецької, румунської меншин. А загалом талановитих майстрів цього виду декора­тивно-прикладного мистецтва набереться на Закарпатті понад 100, не рахуючи май­стерних умільців, чи то пак підмайстрів, які є чи не в кожному селі. Мало це чи бага­то? Так от ще якихось 50 літ тому виши­вальниць у нашому краї було майже вдвічі більше. Слава Богу, ситуацію стабілі­зовано. Більше того - намітилася тенден­ція до зростання числа майстрів та умільців вишивки.

    Особливо радує те, що автором цього солідного видання є молода людина. Зна­чить, є кому в нас нести славну естафе­ту поколінь майстрів народної творчості, є кому популяризувати їхню копітку пра­цю. Хай вибачать мені наші відомі талано­виті професійні художники, але вишивані полотна, особливо шовком, таких майст­рів, як Анастасія Мешко, Олександр Піріч, Йосип Плакош, Наталія Приступна, Оле­на Станкович нічим не поступаються по­лотнам майстрів пензля та олівця. Це вже не просто вишивка, а вишивка художня, можливості якої вимальовуються зримо, обнадійлива А Людмила Губаль, примі­ром, окрім традиційної вишивки, знайшла себе й у кераміці, її керамічні самобутні ляльки у вишитому майстринею одязі - це, без перебільшення, справжні шедев­ри народного мистецтва. У сузір'ї майстрів вишивки яскраво світить також зірка Оль­ги Уманець, яка розсуває рамки уста­леності, успішно береться за розробку нових тем, образів, особливо на релігійні мотиви.

    Не можна не помітити в книзі й ще однієї суттєвої деталі: окрім традиційних для ук­раїнської вишивки червоного й чорного кольорів, на вишиваних полотнах презен­тованих авторів - цілий кольоровий дивосвіт і, що головне, кольори, мов у веселці, не протиставляються, а гармону­ють, взаємодоповнюються. Вишита ілюст­рація композиційне продумана, несе в собі як зорове, так і смислове навантаження..



    Іван Хланта, кандидат філологічних наук, заслужений діяч мистецтв України.


    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору