ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Ліквідатор-чорнобилець Володимир ПУГА: "Кажу про те, що бачив сам..."

    22 июня 2024 суббота
    50 переглядів

    Цьогоріч минає 22 роки з того дня, коли від нашого Чорнобиля здригнулася вся планета.

    Цьогоріч минає 22 роки з того дня, коли від нашого Чорнобиля здригнулася вся планета. На долю українського народу випало ще одне жорстоке випробування. Багато чого змінилося за цей відрізок часу довкола і всередині нас. Та пам'ять знов і знов вертає у ті дні, оповиті смертельною небезпекою. Видно, судився нам їхній довічний полон...

    Серед першої шеренги сміливців, що зіткнулися з нечуваною і небаченою в Україні небезпекою, – пожежники. Саме вони безстрашно ступили в самісіньке пекло вибуху, щоб врятувати інших ціною власного життя: Володимир Тишура, Володимир Правик, Віктор Кібенок, Микола Ващук, Василь Ігнатенко, Микола Титенок... Вічна пам'ять героям.

    З квітня 1986 по липень 1991 року через пекло Чорнобиля пройшли 6217 пожежників з усіх областей України. Серед них і закарпатські вогнеборці, для котрих Чорнобиль ніколи не заросте травою забуття. Надто вже гірка вона, його трава. Багато ліквідаторів через стан здоров’я вже перебувають на заслуженому відпочинку.

    Серед них і колишній командир відділення третьої варти СДПЧ-1 по охороні м. Ужгорода Володимир Пуга (на ФОТО). За роки служби Володимир Пуга завжди був на передовій. Отож не випадково за рятування людей на пожежі у 2003 році він став переможцем Всеукраїнської акції “Герой-рятівник року” на Закарпатті.

    Чорнобильська служба для нього почалася у квітні 1989 року. На той період вже було розроблено вахтовий метод. Тамтешня пожежна охорона складалася зі штатних працівників Чорнобильського гарнізону та особового складу вогнеборців. Люди обиралися з різних регіонів держави для ліквідації наслідків аварії.

    Коли після чергової вахти приїздив додому, дружина, пригортаючи до себе Володю та дітей – дворічну Маринку й однорічного Дмитрика, з полегшенням зітхала: “Дякуючи Богу цього разу все обійшлося”. Через місяць родина Пугів знову відправляла батька до Чорнобиля. О так і минуло шість місяців тривожних проводів і радісних зустрічей...

    - Що для мене Чорнобиль?, - запитуєте... І кімната наповнюється якоюсь неприродною тишею. Проходить кілька хвилин і, напевно, спогадів, так чомусь здалося, коли дивилася на цього 42-річного чоловіка, котрий сидів поруч, а думками був далеко.

    - Якщо у цього чорнобильського лиха є якась світла грань, то нею якраз і є люди, котрі безстрашно йшли супроти ядерного ворога, - продовжує Володимир Степанович. Небезпеку ми “гасили” міцною згуртованістю, піклуванням один про одного, взаємовиручкою і високою відповідальністю за долі мільйонів людей...

    Побратимство друзів-пожежників непідвладне часу. Воно для вогнеборця із Закарпаття стало ідеалом на все життя. Ось і минулого року погостювати до нашого співрозмовника приїздили друзі з м. Прилуки. З ними Володимир Степанович жив в чотиримісній кімнаті триповерхового гуртожитку у Чорнобилі.

    Протягом трьох вахт, кожна з яких тривала місяць i які проходили в пожежній частині по охороні Чорнобиля та 30-кілометрової прилеглої території, нашому герою доводилося неодноразово разом з іншими бійцями виїжджати на гасіння житлового сектору Чорнобиля. Загальне патрулювання місцевості проводилося вертольотом, а потім повідомлялося, – в якому квадраті горить, туди й виїжджали розрахунки. - Пригадується перша вахта, коли горіло дуже часто, в середньому було по 5 виїздів на добу. На той момент багато спалювали, скажімо, залишених будинкiв, не думаючи, що це зайва доза радіації. Згодом від цього відмовилися і “партизани” (так називали людей, котрі добровільно вербувалися на ці роботи), почали будівлі розбирати. “Дзвеніли” радіацією і пожежі сухої трави, чагарників, торфовищ, лісу... Було й таке, що машиною провалилися у вигорілий торф. Коли ходили, то нічого не відчували, а почали їхати автомобілем, і задніми колесами потрапили прямо у вогняну яму, ще б трошки й машина загорілася, - розповідає вогнеборець.

    “Рядових” пожеж у зоні не було. Траплялися й великі, які доводилося гасити кілька днів. А про непередбачувані ситуації, що виникали на самій Чорнобильській станції, нема що й казати. Зазвичай вхід на територію об'єкта був заборонений - лише за спеціальними перепустками можна було пройти через солдатську охорону. І все ж Володимиру Пузі довелося тричі за тривогою побувати “у пащі тигра”. Одного разу проводилися навчання по ліквідації наслідків розливу масла на даху другого енергоблоку. Ще двічі всіх піднімали у повній бойовій готовності та доставляли на станцію, коли виникли не „навчальні” проблеми. На щастя, обійшлося без пожеж, обмежилося викидом парів. З того часу вже минуло 18 літ, а тривога ні-ні та й озивається в серці вогнеборця. Тільки зачепи її спогадом – відразу озветься.

    Запам'яталася Володимиру Степановичу і густа, наче килим, висока трава і кропива Чорнобиля.

    - Ідеш вулицею і бачиш лише дахи будинків: усе дуже заростало, адже ніхто не косив, орати землю суворо заборонялося, - згадує наш співрозмовник. – По території блукало чимало бродячих собак і було дуже багато щурів, особливо біля станції. Дуже набридали вдень спека, а ввечері комарі...

    Рівень радіації на нас вимiрювали постійно, от, правда, покази дозиметрів фіксувалися постійно однакові – 0,2 рентгени, але, напевно, були й більші дози опромінення. Якось під час чергового виїзду ми натрапили на “безхозний” дозиметр і вирішили самі “помірятися”... стрілка „зашкалювала”. Причому могло бути таке, що правий чобіт нормальний, а лівий брудний (нахватався радіації), тоді взуття викидали і давали нову пару.

    Ці зловісні рентгени болісно стискають груди у перші дні перебування в зоні, а потім організм звикає і дертя в горлі та біль щитовидки вже не відчувається.

    - Зараз буває, що вони можуть нагадати про себе тяжким безсонням. Але тоді нам якось про це не думалося. Мабуть, така специфіка професії: коли бачиш, що горить, у тобі збуджується почуття, подібне чи то до азарту мисливця, чи спортсмена, чи воїна будь-що перемогти, приборкати. Є завдання – треба виконувати. На те ми й погони носимо...

    ...То що ж таке для нього Чорнобиль?..

    Сайт Оперативно-рятувальної служби Закарпаття
    Закарпаття: Розіп’яті вічною дорогою Чорнобиля...
    Закарпатського ліквідатора аварії на ЧАЕС нагородили орденом "За заслуги" III ступеня
    З початку року на Закарпатті оздоровлено понад 300 дітей учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи
    Дитину кохання в Чорнобильській зоні забрали ще ненародженою...

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору