ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Ромські табори — ганебне явище і докір владі!

    19 мая 2024 воскресенье
    47 переглядів

    Одним із найганебніших явищ ромського життя є наявність великої кількості таборів, зокрема у Закарпатській, Одеській та інших областях України. Підкреслюємо – саме таборів, а не місць компактного проживання ромів, як іноді сором’язливо вказується у газетних публікаціях.
    Про те, що проблема ця дуже актуальна, свідчить опублікований ще в 2003 р. Аналітичний звіт за результатами соціологічного дослідження – „Особливості способу життя та проблеми соціальної інтеграції ромів в Україні”. У великому розділі „Спосіб життя ромського населення” розкривається жахлива картина проживання ромів у наш нібито прогресивний електронно-комп’ютерний час. Ця проблема не втратила свого значення і тепер, через три роки: у цьому плані нічого не змінилося. Міняється уряд, обираються президенти, розроблюються нові програми щодо поліпшення соціальних умов усього українського народу, а в ромів – віз і нині там...

    Однак, більшість людей, з якими мені доводилося розмовляти, стверджують, що роми живуть так, тому що їм подобається саме такий спосіб життя.

    Давайте ж поглянемо, що пишуть автори книги, яка вийшла під загальним керівництвом О.О.Яременка та О.Г.Лещуна, про дійсні умови життя ромських сімей.

    Перше, що кидається у вічі, зазначають дослідники, це – злидні: „Бідні серед ромів зустрічаються щонайменше вдвічі частіше, ніж серед іншого населення України”. Ось де корінь зла. Нужденні люди відповідно ведуть і нужденний спосіб життя: будують собі вбогі житла, без елементарних умов, голодують, хворіють від недоїдання і відсутності вітамінів тощо. За оцінками цього ж видання, населення всіх таборів проживає за межею бідності. Найнижчий рівень життя у мешканців таборів, розташованих в Одеській області, де матеріальне становище лише 25% ромів оцінюється як середнє, всі ж інші дійшли до суцільного зубожіння. Порівняйте: у Чернігівській області поза межею бідності перебувають лише від 5 до 10 % ромів.

    Нині мова про один із ромських таборів, розміщений в обласному центрі Закарпаття.

    В Ужгороді вздовж вулиці Тельмана, розритої та просто присипаної землею після проведення каналізаційної колекторної труби, розміщено близько 20 будиночків. До них з усіх боків приліплені маленькі кімнатки, зведені з допоміжних матеріалів – дощок, шиферу, картону, жерсті тощо. В цих імпровізованих житлах мешкають буває по 2-3 багатодітні сім’ї. З меблів у приміщеннях є лише ліжка, столи і залізні пічки-„буржуйки”. Вбогість та злидні ніби волають із кожного куточка, де проживають ці люди. Дорослим тут ніде повернутися, не кажучи вже про дітей. Звідси й незадовільне навчання школярів, оскільки в них нема не лише де готувати уроки, а й навіть де покласти свої підручники. Не дивно, що процент успішності цих учнів дуже незадовільний.

    Злидні позначаються не тільки на житлових проблемах, а і на задоволенні інших базових потреб, серед яких найголовніше це – харчування та одяг.

    Дослідження свідчать про те, що недоїдання залишається взагалі гострою проблемою для ромського населення. Тільки половина (рівно 50%) опитаних ромів указали, що наїдаються досита щодня. Водночас, за словами майже третини (31%) респондентів, їм трапляється кілька разів на місяць опинятися в ситуації, коли впродовж цілого дня вони нічого не їли, причому 15% опитаним доводиться голодувати раз на тиждень або й частіше.

    Так де ж той соціальний захист з боку держави, який стверджується в урядових документах, у яких чорним по білому записано, що в нас усі громадяни країни однаково забезпечуються доступом до соціальних благ?

    Не дай Боже, будь-кому хоча б випадково народитися в таборі! Це означає, що ця людина перебуватиме на найнижчому щаблі суспільства, з якого виходу нема. А може, є?

    Який же цей вихід?

    Щоб вийти з того становища, в якому перебувають роми, на наш погляд, у першу чергу, потрібна допомога держави, і, в першу чергу, саме в поліпшенні соціально-побутових умов. Свого часу, в 1971 році, в Ужгороді, за рішенням міської ради, був ліквідований ромський табір на вул.Тимірязєва і частині ромів, за їхнім бажанням, були виділені земельні ділянки й кредити для зведення відповідних до держстандартів будинків. У цих будинках й досі проживають роми. Їхні діти відвідують навчальні заклади разом з усіма учнями. Інші отримали квартири, які звільнялися, і роми, які в них проживають, користуються всіма вигодами, не втрачаючи своєї індивідуальності, своїх мови й культури.

    Отже, за бажання держави й всього суспільства допомогти ромам можна ліквідувати ромські табори – це ганебне явище, яке є докором будь-якій владі, і надати ромам нормальні умови для проживання.

    Якраз ліквідація таборів в Україні й має стати основною у Програмі розвитку ромської спільноти на майбутнє десятиліття – 2006-2016 рр.

    Євгенія Навроцька, "Романі Яг"
    Закарпатських ромів утискують у правах?
    Відтепер ромська громада закарпатського Чопа — з газом!
    Закарпаття: Щодо ромського населення силові структури чинять геноцид?
    Ужгородські роми: Гірка й солодка ягода кохання...

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору

    Комментарии

    Аватар пользователя Гость

    Комментарий: 

    Я не з усім наведеним у статті згодний. Мені приходилось спостерігати за ромами в деяких ситуаціях і прийшов до висновку, що часто вони самі дійсно не хочуть іншого життя. Не згоден я зокрема з тим, що існує проблема з одягом у цієї категорії наших громадян. Довелось спостерігати картину, коли біля сміттєвого контейнера було кимось з мешканців виставлено багато різного одягу, який вже був не потрібним, але ще досить пристойним для використання. Так от, група ромів на моїх очах покопирсались в цьому одязі, а потім порозкидали навкруги, при тому що одягнені вони були в набагато гірші речі, як ті, від яких вони відмовились. Та й в так званих "Секондхондах" можна одягтись практично за символічну ціну при бажанні.