ЧитаютКомментируютВся лента
Это читают
Это комментируют

Новости и события в Закарпатье ! Ужгород окно в Европу !

Закарпатське Мукачево: Від легендарних "Бескидів" до вишуканих "Фішерів"...

    12 мая 2024 воскресенье
    70 переглядів

    Експозиція музею спільного українсько-австрійського підприємства "Фішер-Мукачево" постійно змінюється, оскільки регулярно оновлюються асортимент продукції, моделі виробів. Тільки один експонат залишається незмінним - лижа "Бескид", якій вже близько чверті століття.

    Подряпана, зі стертою металевою окантовкою, місцями побляклою фарбою. На її ковзному боці - напис: "Мукачівській лижній фабриці від учасників переходу СРСР- Північний полюс". І автографи семи учасників високоширотної експедиції газети "Комсомольская правда" під керівництвом Дмитра Шпаро, які за 76 днів подолали на мукачівських "Бескидах" 1500 льодових кілометрів і досягли-таки "маківки" землі. Мукачівські лижі не підвели відважну сімку.

    Цю лижу привіз на підприємство один з учасників легендарного переходу, лікар експедиції Вадим Давидов. Він подякував колективу за активне сприяння у проведенні експедиції і запевнив: якщо доведеться здійснити новий перехід, то він відбудеться тільки на мукачівських лижах. І справді, учасники трансарктичної експедиції Володимира Чукова також скористалися "Бескидами".

    - Це приємні факти з історії нашого підприємства,- розповідає генеральний директор СП Василь Рябич.- Втім, відтоді багато що змінилося. Немає вже Мукачівської експериментальної лижної фабрики: згодом вона стала товариством закритого типу "Лижна фабрика "Тиса". А в 1995 році її колектив та відома австрійська фірма "Фішер ГМБХ" створили спільне підприємство "Фішер-Мукачево", яке займає нині понад 14 гектарів, а виробничі площі його перевищують 28 тисяч квадратних метрів. У нас працюють 1450 чоловік.

    СП "Фішер-Мукачево" є сьогодні одним із найпотужніших світових виробників лиж /спортивно-бігових та гірських/ і ключок для гри в хокей із шайбою на льоду та м'ячем на асфальті.. Підприємство виготовляє понад мільйон триста тисяч пар лиж на рік, а це -- 50% споживання цього виду продукції на світовому ринку. У перспективі плануємо розширити виробництво. Щороку інвестуємо в підтримання та поповнення парку обладнання близько 1,5 мільйона євро, зазначив В. Рябич.

    Давно вже зняті з виробництва легендарні дерев'яні лижі "Бескид", а також "Крос", "Леанка", "Тиса", "Карпати", "Спринт"... На підприємстві використовують здебільшого сучасні синтетичні матеріали, новітні технології. Асортимент продукції дозволяє користуватися нашими виробами споживачам усіх категорій - від найменших любителів ковзання та гри у хокей до професіоналів. Остання колекція продукції підприємства /2006-2007 роки/ нараховує близько 140 моделей спортивно-бігових, 80 - гірських лиж та близько 140 модифікацій ключок. Замовниками нашої продукції є фірми "Фішер", "Росіньол", "Саломон", "Нордіка", "Атомік", а ключками грають команди НХЛ у Канаді та США. На мукачівських лижах тренуються відомі українські спортсмени - члени олімпійської збірної країни. СП "Фішер-Мукачево" є також спонсором двох хокейних команд - київського "Cокола" та московського "Динамо".

    Успішне виробництво дозволяє нам робити відчутні "вливання" у виробничу сферу, продовжує Василь Рябич. Середня заробітна плата у нас чи не найвища в Мукачевім - близько 1700 гривень. За рахунок власних коштів /з прибутку/ підприємство фінансує здешевлення харчування працівників у їдальні. Обід обходиться робітникові у середньому в одну гривню. Щодня їдальнею користуються 1200 осіб, отож близько 800 тисяч гривень витрачає підприємство на компенсацію вартості обідів. Безплатно доставляємо своїх працівників на роботу і з роботи, незалежно від того, в яких населених пунктах Мукачівського, Іршавського, Свалявського та Ужгородського районів вони проживають.

    Маємо і свій медпункт, обладнаний сучасним діагностично-лікувальним обладнанням. Пацієнтів тут регулярно приймають чотири лікарі. При потребі запрошуємо й інших фахівців. Щороку 30-40 працівників отримують путівки на санаторно-курортне лікування, а їхні діти - у дитячі оздоровчі заклади. Крім того, 50-60 працівників щороку відпочивають у санаторії-профілакторії "Солені млаки", у будівництві якого ми свого часу брали дольову участь. Всі витрати на оздоровлення - за рахунок коштів підприємства.

    На власних кортах проводимо змагання з великого тенісу, а віднедавна - і турніри з пінг-понгу, постійно діє секція волейболу. Щозими відбуваються змагання з гірського слалому, гонок на спортивно-бігових лижах. Винятком може стати хіба що теперішня зима, але ми все ще сподіваємося на сніг. До речі, наші працівники можуть взяти лижний інвентар у своєму прокатному пункті на 300 комплектів.

    Дбаючи про людей, підкресює Василь Рябич, отримуємо й відповідну віддачу. Торік, скажімо, випустили продукції на суму близько 40 мільйонів євро проти 33 мільйонів у 2005-му. Сплачено чималі суми податків, зборів, а також платежів до бюджетів усіх рівнів, різних фондів. Виробництво продукції щороку зростає на 10-12 відсотків. Гадаю, не стане винятком і 2007-ий. Своїми успіхами завдячуємо не тільки надійним австрійським інвесторам, але й сприянню і розумінню з боку місцевої влади - мукачівської міської та закарпатської обласної.

    Словом, все у нас здебільшого гаразд, шкода, снігу бракує. Але це вже не до нас: на наші лижі й ключки нарікань немає...



    Ярослав ЯДЛОВСЬКИЙ, Укрінформ.

    Нас уже 25000 в Facebook! Присоединяйтесь!
    Интернет-издание
    UA-Reporter.com
    Письмо редактору